UX ve UI Kavramlarina Genel Bakis, Tasarim Teorisi

UX ve UI Kavramlarina Genel Bakis, Tasarim Teorisi
Merhabalar,

Bu yazımda genel hatları itibari ile oyunlarda arayüz tasarımına, arayüz tasarımının nasıl yapılacağından çok sizlere daha çok yararlı olacağını düşündüğüm bazı düşünce temellerini anlatmaya çalışacağım. Ayrıca olabildiğince UI (user interface - Kullanıcı Ara yüzü) ve UX (User Experience - Kullanıcı deneyimi) kavramlarını detaylandırarak; bu kavramları sizlerle genel hatları ile paylaşıyor olacağım. Böylece oyunlarda arayüz tasarımına ilgi duyan, sektörde bu kısımlara odaklanmayı amaçlayan genç arkadaşlara yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Arayüz tasarımı denilince aklımıza bin bir türlü öge gelmekte, UI yani User Interface oyunlarda birçok yerde karşımıza çıkmakta. Eğer arayüz tasarımının ve etkileşim tasarımının, sadece butonların yerleri, renkleri vb. olduğunu düşünüyorsanız, "biraz photoshop biliyorum menu buttonlari yapmak basit" diyorsaniz: çok yanlış bir yerdesiniz demektir.

menu design wrong ile ilgili görsel sonucu

Öncelikli olarak yapmamız gereken UX ve UI kavramlarını ayırmak olacaktır.

UX yani kullanıcı deneyimini bir cümlede ve paragrafta açıklamak pek mümkün değil fakat: herhangi bir ortamdan, herhangi bir şekilde, aracı kullanarak veya kullanmayarak: işinizi sonuçlandırabilme durumuna kullanıcı deneyimi denir.

user experience ile ilgili görsel sonucu

Bir bankadan para çekmek istiyorsunuz. Bankamatikten veya şubeden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bankamatiğe ye gidip para çekmek isterseniz aşağıdaki durumlar ile karşı karşıya kalacaksınız.

  1. Size yakın, uygun bankamatiği bulmak,
  2. Bankamatiğe Ulaşmak,
  3. Bankamatikte duruma göre sıra beklemek,
  4. Bankamatik ile etkileşim
  5. Paranın elde edilmesi
atm ui ile ilgili görsel sonucu


Bu durumda; bu bankanın ne kadar yoğun mesafelerle bankamatiğe sahip olduğu, toplam bankamatik sayısı, bankamatik ara yüzünün ne kadar kolay olduğu, arayüzde sadece para çekmek için kaç işlem metodu olduğu gibi koşulların tümünün toplandığı kümeye bizler ‘Kullanıcı Deneyimi’ demekteyiz.

Oysaki bankamatik ile 4. sırada bulunan’ Bankamatik ile Etkileşim’ sadece ve sadece etkileşim tasarımıdır. Bu anlamda bankamatik ara yüzünün elbette kendi içinde kullanıcı deneyimi mevcuttur ama genel resme baktığımızda bu bankanın genel kullanıcı deneyiminin sadece alt kümesidir. Kullanıcı deneyimi bankamatiği kullanabilmek kadar, bankamatiğe ulaşabilmek olduğunu unutmayınız. Kullanıcı deneyimi sadece bir üst kümedir ve birçok alt kümesi bulunmaktadır.

Ä°lgili resim
Oyunlara gelirsek kabaca şöyle örneklendirebiliriz. Oyunumuzun mağaza kısmında kullanıcı deneyimi kötü olabilir ama oyunumuz genel hatları ile oynanabilirdir. Bu durum oyunun genel kullanıcı deneyimini etkilemez ama satışlarınızı düşürebilir.

game shop ui design fortnite ile ilgili görsel sonucu


Arayüz tasarımına gelince bu oyunlarda birçok şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Can barları, öldürme sahneleri, cephane sayaçları, yapı menüleri, ayarlar, diyalog menüleri, satın alma menüleri, aksiyon butonları, yetenek butonları vs. çoğaltmamız mümkün sonu yok.

kill cam ile ilgili görsel sonucu

Temel olarak bu kısım görsel tasarım dediğimiz kısma oturmaktadır ama bilmelisiniz ki sanat ve zanaat iç içedir. Doğal olarak bu kısımları birbirinden ayırmak çok mümkün değildir. Bir ayakkabı satın alırken hem rahatligina hem de ne kadar guzel olduğuna bakarsınız. Ayakkabı sizi rahat ettirmiyorsa, satın almanın anlamı olmayacaktır. Ayakkabının rahatlığına odaklanin!

Genel olarak gözlemlediğim bağımsız geliştiricilerin kendi ara yüzlerini tasarladıkları yönünde ve bunu daha güzel hale getirebilmek için UI tasarımcı arkadaşlardan yararlanmakta oldukları. Unutmayın ne kadar güzel olursa olsun eğer tasarımınız kullanılabilinir değilse nasıl gözüktüğünün hiçbir anlamı yoktur. Bir tasarımın nasıl hissettirdiği, her zaman nasıl göründüğünden daha önemlidir.

Tabiki bir ara yüzü oyununuza yerleştirirken sorunlarla karşılaşacaksınız. Bunlar zaman zaman teknoloji sorunları olacak, bazen görsel sorunlar olacak ve bezende urun problemleri olacaktır. UX/UI temelinde bu 3 mecraya ortak çözüm bulabilmek yatar.
technology user experience ile ilgili görsel sonucu

"Bu tasarımı yapamayız gereksiz çünkü teknolojimiz yetersiz" seklinde yola çıkarsanız kullanıcı deneyimine ateş etmiş olursunuz ve yol ayrımında çok yanlış bir yöne sapmış olursunuz. Unutmayın kullanıcı deneyiminin temelinde kullanıcı yani bizim durumumuzda oyuncu vardır. Oyuncu gibi düşünmek, test etmek, açık fikirli olmak en önemli ögeler bu anlamda tasarımınızı hemen her an değiştirmeye hazır olun. Test edin, geri bildirim alin ve tekrarlayın.

Kâğıt kaleme sarılın! En büyük dostunuz her zaman kâğıt ve kalem olacaktır. Kâğıt üzerinde doğru hissettirmiyorsa oyununuzda da doğru hissettirmeyecektir. Nasıl gözüktüğünden çok nasıl hissettirdiğine odaklanın. Eğer oyununuz oynanamıyorsa ne kadar afili menülerinizin olduğunun hiçbir anlamı kalmayacaktır.  Ayakkabının rahatlığına odaklanin! Gerisi kolay olacaktır.

Bir sonraki yazımda oyunlarda arayüz tasarımı günümüz teknolojilerini inceleyeceğim ve bunlar hakkında temel gerçekleri paylaşmaya çalışacağım.

Sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz.

Görüşmek Üzere

Cem Akkaya
Yorumlar
Toygel Org
Toygel Org
Son paylaşımları