GDD nedir?

GDD nedir?

GDD,(Game Design Document/Oyun Tasarım Dökümanı) oyununuzu geliştirmeden önce geliştirme sürecini planladığınız ve oyunun geliştirilme sürecinde ihtiyacınız olan/gerekli olan:

1-) Oyunun ismi/projenin takma adı, oyununuzu anlatan kısa ve açıklayıcı paragraf(pitch), geliştirilme sürecinin tahmini uzunluğu, eğer varsa takımınızdaki roller ve görevleri,  
2-) Ses efektleri, müzikler,
3-) Karakter modelleri, çevre modelleri, animasyonlar, UI tasarımları,
4-) Görsel efektler, mekanikler vb.

gibi elementleri listelediğiniz bir dökümandır. Detay seviyesine göre bir GDD üstteki maddelerden çok daha fazlasını veya azını içerebilir, genelde olabildiğine detaylı olması gereken dökümanlardır. Oyunun geliştirilme sürecinde sürekli olarak güncellenir ve geliştirici takım için rehber/kılavuz olarak kullanılır.

Neden bir GDD hazırlamalıyım?

Artık GDD’nin ne olduğunu biliyoruz, şimdi bir GDD’nin bize yararlı olduğu bazı kısımlara göz atalım.

1-) Proje yönetimi

Eğer bir projenin deadline’ı 2 aydan uzunsa ve bir GDD hazırlamadıysanız, belirli bir süre sonra organizasyon eksikliğinden geliştirme süreci çok stresli ve kontrol edilemez bir hal alacaktır. Bu da er ya da geç motivasyonunuzu tamamen kaybetmenize ve projenizin masaüstünüzde aylar boyunca durmasına yol açacaktır.

2-) Takım yönetimi

GDD’niz sayesinde, takımınızdaki roller, üstünde çalışmaları gereken dosyalar ve kısımlar hakkındaki değişimlerden gerçek zamanlı olarak haberdar olurlar. Bu sayede zamanınızı takımınızın her üyesine tek tek yapması gerekenleri açıklamak yerine, değişiklikleri sadece döküman üzerinde yaparsınız ve takımınız bu dökümanı inceler.

Örnek GDD

Eğer sıfırdan kendi GDD'nizi yazmaya zaman harcamak istemiyorsanız, bu linke tıklayarak Türkçe'leştirdiğim bir GDD taslağını kullanabilirsiniz. 

Yorumlar
Emir Karapınar
Emir Karapınar

game developer indie unity3d