IDE nedir? Ne işe yarar?

IDE nedir? Ne işe yarar?

IDE Nedir?

Bir IDE, (Integrated Development Environment/Entegre Geliştirme Platformu) programcıların daha akıcı ve verimli kod yazması için geliştirilmiş, özel araçlara sahip olan yazı düzenleme programlarına verilen genel isimdir.IDE’lerin Özellikleri Nelerdir?

Aslında kod yazmak için sadece bir yazı düzenleme programına sahip olmanız yeterli, bir IDE’yi sıradan bir yazı düzenleme programından ayırt eden özelliklere birlikte göz atalım.

 

1-) Syntax Belirteci

IDE’ler, “Syntax Highlighting”(Syntax Belirteci) özelliğine sahiptirler. Bu özellik sayesinde kullandığınız yazılım diline özel anahtar kelimelere farklı renkler atayarak kodunuzu daha kolay okumanıza yardımcı olur.

Syntax Belirteci aktif iken:Sıradan bir yazı düzenleme programında:2-) Otomatik Tamamlama

Her IDE’nin sahip olduğu otomatik tamamlama özelliği sayesinde, IDE’niz siz kodunuzu yazarken her kelimenizi bir anahtar kelime ile eşleştirerek kod yazmanızı daha akıcı hale getirir.3-) Hata Ayıklama

IDE’ler çeşitli hata ayıklama araçları barındırırlar, örneğin IDE’niz sizin programlama dilinizi destekliyor ise, yaptığınız syntax hatalarını gerçek zamanlı şekilde size geri bildirir, bu sayede programınızdaki hataları derlemeden önce bile tespit edip düzeltebilirsiniz.
4-) Çalıştırılabilir Dosyaya Dönüştürme

Bazı programlama dillerinde yazdığınız kodu direkt olarak çalıştıramazsınız, bir IDE, sizin yazdığınız kodu çalıştırılabilir dosyaya dönüştürerek programınızı cihazınızda test etme olanağı sağlar.

Yorumlar