Oyunu yaptık! Şimdi sıra pazarlamada! #1

Oyunu yaptık! Şimdi sıra pazarlamada! #1
Herkese selamlar!
Discord kanalında bir kaç yazışmadan sonra bu yazıyı yazmaya teşvik edildim, buradan başta Mustafa Çetin olmak üzere tüm arkadaşlara sevgilerimi saygılarımı gönderiyorum :)

Tüm bağımsız oyun geliştiricilerin en büyük sorunlarından birisi sanırım bu pazarlama işi. Yaptık ama indiren yok, yaptık ama oynayan yok, indiriyorlar ama çok durmuyorlar vb. yakınmaları duyar gibiyim. Ki gayet normal :)

Oyun yapmak ile oyunu pazarlamak aynı zorluğa sahip aslında ve birbiriyle her yönüyle bağlantılı. Aşağıda yazdıklarımda da bunu göreceksiniz :)

Ayrıca her yerde geçerli olan bir şeyi de söyleyeyim! SOSYAL MEDYA'YI ÇOK AKTİF BİR ŞEKİLDE KULLANIN!

O zaman hadi başlayalım!

1- CPI ( Cost Per Install)
Bu oran sizin indirme başına maliyetinizi hesaplamanızı sağlar ve yayımcıların en çok dikkat ettiği metriklerin başında gelir. 
Eğer yayımcılarla çalışacaksanız, genelde onlar size kendi CPI sınırını söyler ve oyununuzun ilk olarak bu değere ulaşması gerektiğini belirtir. 

Mesela,
Yayınlamış olduğunuz oyun için aylık 2000$ reklam bütçesi ayırdınız( Biraz genelden gideceğim, bunu daha da spesifik hale getirip, micro management yapabilirsiniz. Günlük, haftalık gibi). 1821 indirme aldınız.

Reklam maliyeti / İndirme sayısı = CPI --- 2000/1821 = 1,09$ 

Yani sizin oyununuza bir kişinin gelmesi 1,09 dolar. Dünya genelindeki ortalamanın biraz üzerinde bir değer. Bkz

Peki bunu nasıl düşürebilirsiniz?

Bu genelde oyunun yapısıyla, çekiciliği ile ilgilidir ama az da olsa düşürülebilme ihtimali var tabii ki.
Mesela, store görsellerinizi, game play videonuzu, hedef kitlenizi bu sürece göre optimize edebilirsiniz ama muazzam bir düşüş beklememenizi öneriyorum. Dost acı söyler...

O yüzden ilk oyunu publish ederken kendinizi oyuncuların yerine koymayı deneyin. Bu süreçte ilk reklam verirken A/B test mutlaka ama mutlaka yapın. Daha verimli bir süreç işleyeceksiniz emin olun. Burada ki olay ilk izlenim. Ne kadar çekici olursa, o kadar iyi.


 
2- Retention Rate
Oyununuzu indirttiniz. Süper! Sıra bu oyuncuları orada tutmakta!
1D retentionlar genelde çok düşük olmaz çünkü indiren her kullanıcı ilk indirdiği anda mutlaka oynar. Ama eğer o kişi o gün bir kez daha giriyorsa o oyuna, tebrikler doğru yoldasınız!

nD retention = nDay User / 0 Day Download x 100

Yani;
Örneğin oyununuzun 1 Haziran 2019 tarihinden itibaren retention rate'lerine bakacaksınız.
İlk başta oyununuzun sıfırıncı yani ilk yüklediğiniz günkü indirmelerine bakıyorsunuz.

1 Haziran = 500 Download.
2 Haziran(1D) = 120 User
.
.
.
8 Haziran(7D) = 50 User


Yani sizin 1D retention'ınız = 120/500 x 100 = %24
7D retention'ınız = 50/500 x 100 = %10

Umarım anlaşılmıştır.

Şuraya da bir retention rate'inizi nasıl arttırabileceğiniz ile ilgili güzel bir makale fırlatayım :) 

http://info.localytics.com/blog/mobile-apps-whats-a-good-retention-rate


3-) Store Sayfası

Aslında sizin hemen hemen herşeyinizi etkileyecek en önemli aşamalardan birisi bu store sayfası.
Verdiğiniz reklamlardan store sayfanıza gelip, beğenmeyip vazgeçen çok olacak, oluyor da.

Store sayfanız oyununuzun kimliği gibi bir şey. Gelen kişi o oyunu indirmeden ne olduğunu kolayca anlayabilmeli ki indirip indirmemek için karar verebilmeli. Yani ürününüzü yaptığınız kadar, vitrininizde çok önemli. Bu konuda, sizlerinde bildiğini düşündüğüm bir kaç tüyoyu da buraya yazmak istiyorum müsadenizle.

a-) Logo
Oyununuzun logosunun ayırt edilebilir renklerden, çekici ikonlardan oluşması için çaba harcamalısınız. Kontrast oluşturmak her zaman iyidir, göz kolay ayırt eder. Ama sakın ama sakın birbirinden alakasız 3-4 rengi kullanarak karmaşık, insanların hiç bir şey anlamadığı logolar yapmayın :)

b-) Oyunun ismi - Bundle ID
Bu kısım biraz kritik. Birazcık ASO da var işin içinde :D
Oyununuzun ismini koyarken keyword analizi yapıp, rekabeti ölçüp ona göre bir isim belirlemenizi tavsiye ederim.
Mesela bir puzzle oyunu yapıyorsunuz. İsmi Colorist Puzzle Game olarak koymayı düşündünüz. Puzzle oyunu arayanların en çok yazdığı 2-3 keyword'ü oyununuzun isminde kullanabilirsiniz.

Mesela; Colorist Puzzle Game: Color Puzzle Game - Solve Puzzle gibi.

Ayrıca Bundle ID'nizde mümkün olduğunca bu keywordlerden en çok iddialı olacağınızı düşündüğünüz bir kaç keyword'ü koymayı deneyebilirsiniz.

c-) Oyun içi ekran görüntüleri
Oyununuzun indirilmeden kreatiflerinizin, oyununuzun göründüğü bölüm olduğu için buraya extra özen göstermelisiniz. Sadece ekran görüntüsünü alıp yüklemektense, görsellerin üzerine Call-to-Action yapabileceğiniz metinler yazabilirsiniz. Ayrıca oynanış videosunu da eklemeyi unutmayın!

Son bir tüyo, ekran görüntülerinizi belirlediğiniz keywordleri kullanarak bilgisayarınıza kaydedip, store sayfanıza yükleyin ;)

d-) Oyun Açıklama Kısmı = Oyununuzun Sesi!
Evet. Tüm bu yazdıklarım olduktan sonra son nokta diyebiliriz. Artık oyununuz burada kendisini son kez kullanıcıya anlatıyor. Bunun verimli ve işe yarar olması için lütfen biraz uzun ve samimi açıklamalar yazın.
" Amazing colorful puzzle games!" değil de biraz daha açıklayıcı olun, oyunun içeriğinden, varsa oyunun hikayesinden bahsedin.

Bu bölümü kritik kılan noktalardan birisi de ASO için belirlediğiniz keywordleri bu alanda kullanmanız. Fakat dikkat! Abartılı bir şekilde kullanmanız ters etki yaratabilir :)

Evet benden bu kadar!
Umarım faydası dokunur. İlerleyen yazılarda daha ayrıntılı bir şekilde işleyeceğim bu konuları. Bunu giriş yazısı olarak düşünelim :)

Sürç-i lisan ettiysem affola!

Sevgi ile kalın,
Yorumlar