İlk Oyunumu nasıl Yaparım ?

İlk Oyunumu nasıl Yaparım ?
Bana göre beginner'lık(başlangıç seviyesi) geleceğiniz için aşırı önemli bir aşama. Doğru adımları atmanız halinde kendinizi çok güzel geliştirebiliyorken, yanlış adımlarınız yaptığınız işten soğumanızı sağlıyor. Benim ilk adımlarım yanlıştı. Bu işe başladığım gibi Java Eclipse'e girişmeye kalktığım için 1-2 ay ımı çok çabuk kaybettim ama unutmayın ki attığınız yanlış adımlar bu işten sizi "tamamen" soğutmaz. Eğer gerçekten bu işi yapmak istiyorsanız tekrar tekrar deneyebilirsiniz. Ancak bu işi biri size zorla yaptırıyorsa pes etmemek elden bile değil.

Bende bugün oyun ve programlama yapan beginnerlarımıza veya yanlış adımlar atıp pes edenlere elimden geldiği kadar yardım etmeye çalışacağım.

1-Sakin Olun
Öncelikle şimdiye kadar öğrenmeye çalışıpta öğrenemediğiniz ne varsa unutun ya da beyninizin bir köşesinde saklayın. Kafa karışıklılığına neden olabilir. Aynı zamanda şunu bilin ki hiçbir şey bir günde, bir ayda hatta belki de 1 yılda öğrenilmez. Sadece geçici olarak ezberlenir. Bu algınızı kafanızdan atıp yavaşça ve sakince biraz araştırın. Oyun motorları nedir ? Nasıl çalışırlar ? Programlama nedir ? Hangi dil daha kullanışlıdır ? Ana mantığı anlamak için bunları çok değil sadece taslağını bilecek kadar öğrenmelisiniz. Ne ile uğraşacaksanız o şey ile ilgili mantık soruları bulun ve onları araştırın.

2-Başlayalım !
Öncelikle dediğim gibi bu makale oyun ve programlama üzerine. O yüzden buradan sonraki yazılar eğer sizi ilgilendirmiyorsa okumayı bırakabilirsiniz. Ben 3-4 yıldır sadece bu konularla ilgiliyim. Topluluğumuzda ki sanatçılar ve animatör vb. kişiler de aynı şekilde uğraşacağınız şey ile ilgili beginner'lık makalesi yazabilirler. Ne ile uğraşacaksanız bunu makale yorumlarında bildirebilirsiniz.

Programlamanın mantığını anlayamadıysanız Scratch - code.org gibi education(eğitim) sitelerine çok değil, 1 gün ya da 2 gün göz atabilirsiniz. Bu sitelerin çocuklar için olması sizi komik durumuna düşürmez, kocaman insanlarda kullanıyor bunları. Unutmayın, önemli olan insanların dediği değil. Eğer gerçekten istiyorsanız sakın bu işten vazgeçmeyin.

Bunu yaptıysanız bundan sonra gerçekten kolay ve güzel aynı zamanda değerlenen bir dil ve oyun motoru olarak GameMaker 2D'ye bakabilirsiniz. Ben yaklaşık bir sene Gamemaker 8 kullandım. Ancak şimdi ondan da gelişmişi olan Gamemaker 2 var ve bunu kullanmanız bilgileri pekiştirmenize katkısı olacaktır.

Not : Sadece Türkçe kaynak kullanmamaya özen gösterin. Türkiyede ki kaynak konusu çok vahim bir durum. O yüzden türkçe kaynaklara kenetlenmek yerine yavaş yavaş ingilizce kaynakları takip etmeniz lehinize olacaktır.

GameMaker'ı anladıktan sonrası aslında kolay ve aynı zamanda gamemaker da kalıp kendinizi geliştirmeye devam da edebilirsiniz. Böyle bir çok profesyonel kişi var. Gamemaker bir education dili veya motoru değil. Gerçekten uzun ömürlü kullanılabilir bir motor.

Bundan sonrası 3D motorlar. Bunun içinde benim önerdiğim Unity ve Unreal Engine var.

Unity yazılım programı olarak C#
Unreal Engine ise C++'ı kullanır.


Unity aslında programlamaya ilk başlayanların ve bu işi hobi ve orta düzeyde yapanların oyun motoru'dur.Unity ile yapılan ünlü oyunlara bakarsak : Firewatch,Hearthstone,Rust ı örnek verebiliriz.

Unreal Engine ise genellikle büyük oyun firmalarının kullandığı Epic games'in geliştirmekte olduğu oyun motorudur. Genellikle çok bilinen büyük oyunlar Unreal engine ile yapılmıştır.Örnek verirsek:
Fortnite,Mortal Kombat,Bioshock,PUBG,Rocket League gibi gibi bir sürü örnek sayabiliriz.

C# ve C++' a baktığımızda C# daha basit ve anlaşılabilir kodları olan c++'dan türemiş bir bir yazılım'dır.Anlaşılması daha kolaydır.

Ben size başlangıç için Unity'i öneririm. Anında Unreal Engine'e başlamak kalp rahatsızlıklarına neden olabilir :) Unity ile 3D yi kavrayıp Unreal'a 3D mantığını bilerek başlamak en mantıklısı.

3- Bitirelim
Ve başardınız!. Umarım başarmışsınızdır ya da bu makaleyi okuduktan sonra yeni başlıyorsunuzdur. Benim bildiklerim ve anlatıcaklarmı bu kadar. Hayatınızda ve kariyerinizde size başarılar dilerim :)

-Eren
Yorumlar
Toygel Org
Toygel Org Ellerine sağlık Eren!