Pixel Art'a Giriş

Pixel Art'a Giriş

Pixel art’a başlamak isteyen geliştiricilere veya sanatçılara, pixel art hakkında genel birkaç bilgiden bahsettikten sonra yazılım önerileri ve ücretsiz bir video eğitim serisi paylaşacağım.

Pixel Art Nedir?

Pixel art, bilgisayarların günümüzdekine kıyasla kapasitesi çok daha kısıtlı olduğu, hafıza kısıtlığı nedeniyle kullanılabilecek renk paletlerinin bile özellikle olabildiğine dar seçildiği  1970’li yıllarda, dönemin oyunlarında kullanılan sanat türüdür. Bu sanat türünde tuval çok küçük olduğu için, karakterin detaylarını istediğiniz gibi verebilmek için yaratıcı tercihler yapmanız gerekir. 
Pixel Art’ta Kendimi Nasıl Geliştiririm?

 

1-) Pratik Yapmak

Her yetenekte olduğu gibi, pixel art’ta da kendinizi geliştirmek için düzenli bir şekilde pratik yapmanız gerekir. Ne kadar çok yaparsanız o kadar hızlı gelişirsiniz, eğer aklınıza çizecek birşey gelmiyorsa, film ve oyunlardan beğendiğiniz karakterleri ve çevreleri pixel art olarak çizmeyi deneyebilirsiniz.2-) Öğrenmek

Eğitim videoları ve makalelerini devamlı okumanız kendinizi geliştirmenize faydalı olacaktır, var olduğundan haberinizin bile olmadığı teknikleri öğrenebilirsiniz ve bu teknikler ile çizim kalitenizi yükseltmenin yanı sıra, kısa yollar da beraberinde gelecektir.3-) Eleştiri Toplamak

Pixel artist’lerin bulunduğu topluluklarda çizimlerinizi paylaşarak sizden daha deneyimli sanatçıların pozitif eleştirileri sayesinde eksiklerinizi tespit edip geliştirmeniz çok daha kısa sürecektir.
4-) Örnek Almak

Farklı sanatçıların eserlerine göz atmanız, incelemeniz ve çizimlerindeki takdir ettiğiniz kısımları araştırıp öğrenerek o sanatçının güçlü yönlerini kendinize katabilirsiniz.
Pixel Art İçin Yazılım Önerileri

Pixel art için aslında herhangi bir çizim yazılımını kısa bir ayarlama sürecinden sonra kullanabilirsiniz, ancak bu listedeki yazılımların geliştirilme amacı özellikle ve sadece pixel art olduğu için, diğer yazılımlara kıyasla pixel art’ı çok daha basit ve erişilebilir hale getiriyorlar.1-) Aseprite ($14.99/24.00 TL)
2-) Pyxel Edit ($9.00)

3-) GraphicsGale (Ücretsiz)
4-) Piskel (Ücretsiz)


 

Pixel Art'ın Temel Prensiplerini Anlatan Ücretsiz Youtube Playlist'i

Artık pixel art'a başlamanız için gereken temel bilgileri öğrendiniz, yapmanız gereken tek şey bu listeden seçeceğiniz veya farklı bir çizim programını bilgisayarınıza kurup çizmeye başlamak. Eğer dilerseniz "MortMort" isimli pixel artist'in hazırladığı bu playlist'te, pixel art'ın temel prensiplerinden, sık yapılan hatalara kadar yararlı olabilecek her türlü noktaya değinen bu playlist'i de takip edebilirsiniz. İyi çalışmalar.

 

 

Yorumlar
Eren Çalışkan
Eren Çalışkan Benim gibi bu işin beginner'ları için muhteşem bir makale olmuş.
Toygel Org
Toygel Org Bugünün beginner'ları yarının Senior'ları =)