UE4 Blueprint vs C++

UE4 Blueprint vs C++
Öncelikle Blueprintin ne olduğundan bahsedelım. Blueprint Unreal Motorunun görsel programlama dilidir. Sistemi C++ 'ın üzerine işlenmiştir ve bu sayede C++ dan Blueprinte istediğiniz kodu geçirebilirsiniz ve aynı şekilde Blueprint'den C++ a geçirilebilir. C++ ' ın compile süreleri ve karısık ayarlamaların süreci uzun olduğu için Blueprint burada devreye girer ve içeriği ve mantığı kurmak için çok hızlı bir araçtır, özellikle prototip geliştirirken çok iyi bir araçtır. Ancak bu demek değil ki bu sadece prototip için kullanılır, tamamen fonksiyonel ve son sürüm oyunları sadece Blueprint kullanarak yaratabilirsiniz ve C++ kullanmaya ihtiyacınız bile kalmaz.


     "Hangi dil daha iyi ?" diye çokça tartışmaya denk gelebilirsiniz araştırmalarınızda ve benim görüşüme göre bu sorunun kesin bir cevabı yok. Bu tamamen projenin büyüklüğüne, ekibe ve ekibin verimliliğine bağlıdır. Örnek olarak şunu verelim; Bir kapı objeniz olduğunu varsayalım, bu kapıyı açmak için gerekli olan mantığı(Oyuncu tuşa basarak kapıyı açar, Oyuncunun gözünden baktığı yöne Trace atıp kapıyı açtırma vs.) C++ üzerinde tanımlayıp, Blueprint üzerinden de kapının kullanıcıyla nasıl interaksiyona(Açma-Kapama Animasyonu, Model Seçimi, Kapı açılırken oynatacağı ses vs.) geçeceğini ayarlayabilirsiniz. 


     Eğer hiç C++ dili ile kodlama yapmadıysanız, başlangıçta göze korkutucu gelebilir. Sizlere önerim öncelikle editörün enviromentini, game frameworkunu ve basic Blueprint öğrenmeye başlamanızdır - bu şekilde başlarsanız C++ 'a geçiş yapmak çok daha kolay olacaktır ki bunları yaparken sınıflara, fonksiyonlara ve diğer kullanılan terimler hem C++ hem de Blueprint için geçerli olduğundan kolaylaşacaktır.


     Performansla ilgili gerçekten bir sıkıntıyla karşılaşıncaya kadar performansı çok göz önünde bulundurmamalısınız, en azından başlangıçta. Genellikle oyunda kurulan mantıklarda Blueprint yeterince hızlı çalışmaktadır, ancak yüksek sayıda döngü ve bu döngülerin içinde de ağır komutlar çalıştırmaya çalışırsanız "performans" sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz ki bu kadar ağır işleri yapmanızı gerektirecek büyüklükte birşey yapmayacağınız için başlangıçta size güzel ve hızlı bir başlangıç sağlayacaktır.

Makalenin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz : KAYNAK
Yorumlar