Epic Store vs Steam

Epic Store vs Steam

Son zamanlarda Epic Store’un yaptığı exclusive anlaşmaları oyuncu kitlesinden büyük tepki topladı. Şimdi Steam’in önce nasıl bir sisteme sahip olduğuyla başlayıp geliştirici gözüyle genel olarak Epic Store ve Steam’in hamlelerini yorumlayacağım. Bildiğiniz üzere eskiden Steam’e bağımsız oyunlar “Steam Greenlight” adı verilen sistem ile ekleniyordu. Bu sistemi bilmeyenler için kısaca, geliştiriciler oyunlarının demo’larını ve/veya bütün tanıtım  materyallerini (görseller,videolar vb.) Steam’in Greenlight isimli bölümüne yüklerlerdi. Bu bölümde, oyuncular mağazada görmek istedikleri oyunları pozitif olarak oylarlardı, ve yeterli ilgiyi gören oyunlar Steam mağazasına girmeye hak kazanırdı. Bu sistemin en büyük ilk avantajı, Steam mağazasını temiz ve gerçekten sadece oyuncuların istediği oyunların yayınlandığı bir platform haline getiriyordu, diğer büyük avantajı ise oyun geliştiriciler 3. parti desteğe ihtiyaçları olmadan oyunlarını Greenlight’da duyurmaları yetiyordu. Şu anda Steam’in bağımsız oyun yayınlama sistemi tamamıyla değiştirildi. Steam’de oyun yayınlamak için tek gereken bir geliştirici hesabı ($100). Bu fiyatı ödeyen herkes, istediği kalitede oyunu istediği zaman Steam’e yükleyip yayınlayabiliyor. Oyunlar herhangi bir departmanın kontrolü altından geçmiyor ve bu nedenle Steam an itibariyle Google Play Store’a dönmüş durumda. Yani kısaca Steam’in bu hareketlerinden çıkardığım mesaj, aylık olarak 90 milyon aktif kullanıcıları olduğu için, her geliştiricinin bu platformda bulunmak için her zorluğa katlanacağını ve bu popülariteden yararlanarak geliştiriciler üstüne istediklerini yükleyebileceklerini düşündükleri. Durum böyle olduğu zaman, yayınladığınız oyun ne kadar iyi olursa olsun, algoritmada yukarı çıkabilmesi için insanların satın alması gerekiyor, bunun için de insanların sayfalarca kalitesiz oyun çöplüğü arasında sizin oyununuzu bulup inceleyip hoşlarına giderse satın almaları gerekiyor. Haliyle bu bir hayli uzak ihtimal olduğu için, Steam’de oyun yayınlamadan önce farklı platformlardan oyununuzun reklamını yapmanız elzem haline geliyor.

Öbür tarafta Epic Store, Steam’in yaptığı bu büyük hatalardan faydalanıp, Steam’in geliştiricilerden kopya başına aldığı verginin (%30), çok daha düşük bir miktarına (%12) geliştiricilerin oyunlarını yayınlayacaklarını açıkladılar. Aynı zamanda Epic Store’a kabul edilen oyunlar bir departmanın kontrolünün altından geçiyor, incelenen oyun departman tarafından takdir edilirse, Epic Store tarafından oyunun geliştiricisine/geliştirici takımına exclusive anlaşması bile teklif edilebiliyor. Exclusive anlaşmaları yaparak da geliştiricilere finansal olarak büyük miktarda destek oluyorlar, yani Epic Store’a exclusive olarak bir oyun satmış olan herhangi bir stüdyonun bir sonraki geliştirecekleri oyun için gerekli olan finansal destek anlaşmayı imzaladıkları an sağlanmış oluyor.

 

 

Tüketici gözü ile bakıldığında Epic Launcher’ın en çok eleştirilen yanı Steam’de bulunan özelliklerin (başarımlar,aile paylaşımı)Kısaca benim bu olaylar zinciri hakkındaki fikrim şu yönde; Geliştirici gözü ile bakarsak: Steam’in şimdi bulunduğu noktada olmasının büyük sebebi bağımsız geliştiriciler, ancak son zamanlarda yaptıkları hamleler maalesef bunu unuttuklarını gösteriyor, Epic Store da Steam’in yaptığı büyük hatalardan faydalanarak, bağımsız geliştiricilere verebildiği bütün desteği vererek bağımsız geliştiricileri kendi platformlarına yöneltmeye çalışıyor. Tüketici gözü ile bakarsak: Firmalar arası rekabet her zaman tüketicilerin faydasına olmuştur, Bu faydalara örnek vermek gerekirse: Epic Store, her 2 haftada bir kalıcı olarak bir oyunu ücretsiz şekilde dağıtıyor. Hatta “Epic Mega Sale” süresince bu süre yarı yarıya inmiş durumda, yani her hafta ücretsiz oyununuzu almak için mağaza kısmına girip ücretsiz gözüken oyunu kütüphanenize eklemeniz yeterli.13 Haziran’a kadar devam edecek olan “Epic Mega Sale” isimli indirimde, satın alacağınız her 79.99 TL ve üstü oyun için 60 TL’sini Epic Store karşılıyor.

 

Yorumlar
Tolga Coşkun
Tolga Coşkun DRM indire indire içimiz şişti. Bilgisayarda şu an UPlay, Origin, Bethesdanın ne idiğü belirsiz DRM'i, Steam, Epic ve GOG yüklü. Ya eskiden olduğu gibi her oyuna ayrı ayrı Launcher gelsin ya da herkes adam gibi Steamde kalsın
Rauli Abazogli
Rauli Abazogli Epic games store da en fazla 15 indie oyun vardır, kalanı AAA oyunlar. Fazla oyun alınca hesabınızı kilitliyorlar. Indirime soktukları oyunlar bir anda mağazadan kayboluyor. Epic games store berbat bir mağaza , bence