Sıkça Kullandığım Faydalı Programlar

Sıkça Kullandığım Faydalı Programlar

Hergün sık sık bilgisayar kullanan ve bilgisayarda bir çok işle aynı anda uğraşan birisi olarak işlerimi kolaylaştırmak için kullandığım programları sizin de beğeneceğinizi düşündüm. Bunların arasında arama programları, kısayol programları mevcut. Ayrıca hepsi ücretsiz veya açık kaynak. Kim açık kaynaklı programları sevmez ki? Uygulamalara başlıklarına tıklayarak erişebilirsiniz.

Everything

Herhalde her bilgisayar kullanıcısının sahip olması gereken bir program. Hele hele bilgisayarında çokça dosya saklayan biriyseniz. Everything sayesinde Windows’un kendi arama sistemin kat be kat hızlı bir şekilde dosya araması yapabilirsiniz. Ne gerek var diyebilirsiniz ama programın sunduğu özellikler Windows’un arama sisteminden çokça fazla. Dosya uzantısı arama, bilgisayardaki tüm dosyaları değiştirilme tarihine göre sıralama, belirli bir günde değişen dosyaları arama, filtreleme gibi sayamayacağım kadar özellik sunuyor.

Launchy

Yeterince sade, hızlı ve az bellek yiyen bu uygulama ise belirlediğiniz tuş kombinasyonu ile size program ismi yazabileceğiniz bir kutucuk çıkartıyor. Sadece programın isminin bir kaç harfini yazmak ve enter’a basmak herhangi bir programı açmanız için yeterli. Eklenen programları kullanım sıklığınıza göre sizin için ayarlıyor ve aramalarınızı daha hızlı yapmanızı sağlıyor.

Sharex

Bu programsız ne yapardım bilemiyorum cidden. Ekran görüntüsü almaktan tutun renk seçici aracına kadar bir sürü kısayolu var. Her kısa yol için kendiniz tuş kombinasyonu, eylem sonrasında ne yapılacağı gibi bir sürü ayar seçebiliyorsunuz. Ben bu programda ekran alıntısı, Gif olarak bir alanı kaydetme ve bir renk körü olarak renk seçiciyi sık sık kullanıyorum. Ayarladığım tuş kombinasyonunu yaptıktan sonra renge tıkladığım zaman hex kodunu panoya kopyalıyor. Hazır pano demişken Ditto’ya da bakalım.

Ditto

Windows’un kendi kopyalama panosu gelmeden önce kullanmaya başladığım bir uygulama. Nedense Windows’un pano uygulaması Ditto’nun yerini tutmuyor. Bulut yedeğinden tutun kısayolla kopyaladıklarını yapıştırmaya kadar. Kodlama yaparken çoklu olarak kopyala yapıştır yapmam gerektiğinde kopyalamam gerekenleri tek seferde ayrı ayrı kopyaladıktan sonra, yapıştıracağım yerde Ditto’nun ekranını Ctrl + ” (değiştirebiliyorsunuz tabiki) tuş kombinasyonunu açarak ayrı ayrı yapıştırmak bana çok zaman kazandırmıştır.

Open Hardware Monitor

Eğer siz de zamanında ekran kartınızı yakmışsanız bu program tam sizlik  Anlık olarak donanımlarının kullanımlarını, sıcaklıklarını görebileceğiniz bu programda ekranınızın köşesine sabitleyebileceğiniz widget da mevcut. Çok fazla bellek yememesi ve kişiselleştirilebilirliği de Open Hardware Monitor’u bu konudaki en iyi programlardan biri yapıyor.

Lingoes

Basit bir çeviri uygulamasından fazlası Lingoes. Çoklu sözlük desteği, seçtiğiniz metni direk çevirme (bazen can sıkıcı olabiliyor ama kısayollarından kapatılabiliyor) ve en önemlisi ayarladığınız tuş kombinasyonuna bastığınızda açılıp anlık çeviri yapabilmesi birden fazla dil öğrenen kişiler için çok iyi. Arapça – Türkçe, Türkçe – Arapça, İngilizce – Türkçe, Türkçe – İngilizce, İngilizce – Japonca, Japonca – İngilizce (evet japonca) dil paketlerini sıkça kullanıyorum. Dil paketlerini kendi sitelerinden indirip programa ekledikten sonra sadece kelime araması yapmanız sonuçları size vermesi için yeterli, dil seçmenize gerek yok.

QuickLook

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yakın zamanlarda kullanmaya başladığım bir program. Yerini tutacak başka bir program var mı bilmiyorum ama hızlı hızlı dosyalarınıza göz atmak için birebir. Programı yükledikten sonra klasörlerinizde gezinirken, bir klasör veya dosya seçiliyken boşluk tuşuna bastığınızda o klasörün veya dosyanın size önizlemesini gösteriyor. Dosya uzantısı okunabilir bir şey olduğu sürece her şey olabilir. Video, fotoğraf, hatta Psd dosyları bile!

AutoHotkey

Listemizin sonuna doğru yaklaşırken direk kısayol programı olmasa da kısayol programları denildiğinde AutoHotkey’den de bahsetmemiz gerek. Kendi kodlama dili olan AutoHotkey ile kendiniz için hızlıca kısayollar yazabilir ya da işi büyütüp oyunlarınıza bot yazabilirsiniz (bir ara çok uğraşıyordum bununla) Basit programlama dili, güzel dökümantasyonu ve hala aktif olan topluluğu sayesinde kendi kısayollarınızı da hemen yazabilirsiniz. Ben özellikle medya kontrolleri için kendi kısayollarımı yazdım. Alt + X’i durdurmak, Alt + C’yi bir sonraki şarkıya geçmek, Alt + S’yi de bir önceki şarkıya geçmek için kullanıyorum. Unutmamakta fayda var, Ctrl + Boşluk yaptığım pencere de bu program sayesinde hep üstte kalıyor.

Yukarıda benim sürekli olarak kullandığım, ücretsiz veya açık kaynak olan programlardan bahsettim. Bu programları kendinize göre ayarlamak, kurmak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Yorumlarda veya Discord kanalımızda kuramadığınız veya ayarlayamadığınız programlar için size yardımcı olmaya çalışırım. Teşekkürler 

Yorumlar
Abdullah Kırmızıyüz
Abdullah Kırmızıyüz
programcı 2d artist unity3D c# pixel