Asset Store Kullanmak ve Asset Flipping

Asset Store Kullanmak ve Asset Flipping

Birbirinin kopyası olan, özensiz ve neredeyse oynanılamayacak kadar hata ile dolu oyunlar, sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bu oyunlardan en azından biri ile bile karşılaştığınızda, kendi kendinize “Yahu, bu oyunları kim, neden ve nasıl yapıyor ve neden ortaya çıkan sonuç bu kadar kötü?” gibi sorular sormuşsunuzdur. Bu oyunlardan sıklıkla “asset flip” oyunlar olarak bahsedilir. Peki bir oyunu ne asset flip oyun kategorisine dahil eder? Her hazır dosya kullanan oyun asset flip midir?  Hem bir oyuncunun, hem bir geliştiricinin perspektifinden, “asset flipping” kavramını detaylı inceleyelim.

Asset Flipping Nedir?

Unity gibi ücretsiz, kullanımı ve öğrenmesi kısmen kolay oyun motorlarının piyasaya çıkışı, oyun geliştirme sürecini eskisine nazaran oldukça kolaylaştırdı. Bu sürecin kolaylaşması her ne kadar oyun geliştirici olmak isteyen kişilerin önünü açan, sektör için bu açıdan olumlu bir adım olsa da, aynı zamanda kötü niyetli bazı “geliştirici”lerin de oyun sektörüne adım atmasına yol açtı. Ücretsiz oyun motorlarının kullanım kolaylıkları yanı sıra, sunmuş oldukları “asset store (dosya mağazası)” servisleri mevcut. Asset store’lar, oyununuzda kullanabileceğiniz gerek ücretli gerek ücretsiz:

  • Ses efekti,

  • Müzik,

  • 3D modeller, animasyonlar, dokular,

  • 2D çizimler, (çevre, karakter, animasyon vb.)

  • Programlanmış mekanikler, sistemler

vb. bir oyun geliştirmek için ihtiyacınız olabilecek herhangi bir türdeki çeşitli dosyaların, ücretli ise kullanım haklarını satın alıp, ücretsiz ise tek bir kuruş harcamadan, oyunlarınızda dilediğiniz gibi kullanmanıza olanak sağlarlar. Hatta bir oyunun ihtiyacı olabilecek bütün dosyaları içeren, oynamaya hazır oyun projeleri de ücretli ve ücretsiz olarak asset store’larda bulunuyor. Bu başlangıç paketlerinin yayınlanma amacı, oyun geliştiricilerin üstüne ekleme ve değiştirme yapabilecekleri bir oyunun temellerini sunmak. Aynı zamanda bu paketler, oyun geliştirmeye yeni başlayan geliştiriciler tarafından, eğitim amaçlı da kullanabilir. Ancak kötü niyetli bazı geliştiriciler ise, bu paketlerde yer alan oyun projelerini hiç değiştirmeden, ya da projelerde çok ufak değişiklikler yaparak bu projelerin oynanılabilir hallerini, çeşitli mağazalar aracılığı ile oyunculara satmaya çalışıyorlar.. Bu işleme “asset flipping” denir, sonucunda çıkan oyunlar/projeler ise “asset flip” oyunlar/projeler olarak adlandırılır. 


Jim Sterling isimli YouTube kişiliği, Steam’in Greenlight uygulamasının son yıllarında, Greenlight dahilindeki özenilmemiş oyunları incelerken, bu oyunların bir kısmının aynı dosyaları kullandığını fark ettiğinde, “asset flipping” ve “asset flip” terimlerini ortaya atması ile, bu terimler oyun sektöründe sıklıkla kullanılmaya başladı.

Bir Asset Flip Nasıl Tespit Edilir? 

Asset Store’lardan yararlanan her oyun asset flip kategorisine girmez. Üzerine pek uğraşılmamış, Asset Store’dan dosya kullanan ya da amatör kişiler tarafından geliştirilen pek de eğlenceli olmayan her oyun asset flip kategorisine girmez. Asset flip’lerin diğer oyunlardan ayırt edici özelliği, Asset Store’larda yer alan dosyalardan ibaret olmalarıdır. Üzerinde hiçbir ekleme/değişiklik yapılmadıklarında, aynı dosyaları kullanan binlerce oyun, birçok açıdan ayırt edici hiçbir özelliği bulunmadıklarında asset flip oldukları anlaşılır.


Asset Store Kullanmalı Mısınız?

“Gerçek programcı/geliştirici bunu yapmaz!” benzeri düşünceler ile oyun ve yazılım geliştirme alanında sıklıkla karşılaşıyoruz. Tabi sık sık karşımıza çıkmaları, yanlış düşünceler olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Amacınız, ortaya eğlenceli ve geliştirme maliyetine göre değişiklik gösteren belirli bir gelir elde etmesi gereken bir ürün çıkartmaktır. Bu amaca ulaşmak için, geliştirme sürecinizi kolaylaştırabilecek herhangi bir yoldan faydalanmanız doğru seçim olacaktır. Nasıl kendi yazılım dilinizi, IDE’nizi, ya da oyun motorunuzu sıfırdan yazmak yerine, mevcut olanlardan seçiyorsanız, Asset Store’lardaki dosyaları da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Asset Store kullanmanın faydalı olabileceği kısımlara değinelim.

 

Proje/Geliştirici Eksiği Kapatmak

Geliştiricilerin büyük çoğunluğunun eksik olduğu alanlar bulunur. Bir oyunu sıfırdan geliştirmek için sanatından, programlamasına birçok alanda belirli seviyede teknik bilgiye sahip olmanız gerekir. Ancak, eksik olduğunuz alanları/kısımları Asset Store’lar aracılığı ile edinebilirsiniz. Örneğin sanatın herhangi bir alanına hakim olmayan, programlamaya ağırlık vermiş bir oyun geliştirici, oyunun programlanmasını üstlenerek, geriye kalan sanat dahilinde ihtiyaç duyabileceği herhangi bir dosyayı (karakterler, arayüz elementleri, müzik, ses efektleri vb.) Asset Store’lar aracılığı ile edinip, farklı alanlar üzerine yoğunlaşmak zorunda kalmadan aklındaki oyun projesini gerçeğe dönüştürebilir.

Placeholder Kullanmak

Bir oyun projesinin geliştirilme sürecinin erken aşamalarında, oyunun yayınlanacak versiyonunda kullanılmayacak olan bazı dosyalar kullanılır. Bunun amacı, sanat takımının üzerinde çalıştığı dosyaların (modeller, dokular, animasyonlar, ikonlar vb.) son versiyonları daha tamamlanmadan, programcıların ve tasarımcıların proje üzerinde çalışabilmesine olanak sağlamaktır. Sanat takımının sağlayacağı dosyalar tamamlanana kadar kullanılan bu dosyalara placeholder (yer tutucu) dosyalar denir. Siz de aynı şekilde oyun projelerinizde Asset Store’lardan edineceğiniz dosyaları placeholder olarak kullanarak çalışma akışınızı optimize edebilirsiniz.

Ücretli/Ücretsiz Proje Örneklerine Erişip, İncelemek/Kullanmak

Oyun geliştirmeyi öğrenmenin günümüzde birçok yolu mevcut. Bir oyun projesinin kaynak kodlarını ve sahne yapısını incelemek de çok önemli ve işinize yarayacak yollardan biri. Asset Store’lar aracılığıyla, kullandığınız oyun motorunun geliştiricileri tarafından, eğitim amaçlı yayınlanan bu projelere ulaşabilir, inceleyebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz oyun motorunun geliştiricileri tarafından yayınlanan bu projelerin yanı sıra, bağımsız geliştiricilerin de çeşitli türlerde belirli bir ücret karşılığı sattığı projelere de, Asset Store aracılığıyla erişebilir, hatta bir sonraki oyununuz için taslak olarak bile kullanabilirsiniz.

Kısaca, planladığınız oyunu, emek harcayarak, özenle geliştirip, oyuncuların beğenisine sunmayı amaçladığınız sürece, hangi araçları ve dosyaları kullandığınız bir önemi yok. Kullandığınız araçlar ve çeşitli ücretsiz/ücretli dosyalar, oyun geliştirme sürecinizin daha sağlıklı ilerlemesini sağlar. Ancak tabi ki, oyununuz bu dosyalardan ve araçların sunmuş olduğu özelliklerden ibaret olmamalı. Özgün ol, emek harca, iyi bir oyun geliştirip yayınlamayı hedefle ve geliştirme sürecini daha kolaylaştırmak adına dilediğin araçlardan ve dosyalardan faydalan.

Yorumlar