Mobil Oyununuzu ASO İle Öne Çıkarın!

Mobil Oyununuzu ASO İle Öne Çıkarın!

App Store SEO ve App Store Optimization (Uygulama Mağazası Optimizasyonu) olarak da bilinen ASO, oyununuzun ya da uygulamanızın, yer aldığı uygulama marketinin keşfetme ve arama bölümlerindeki bulunabilirliğini arttırma işlemine denir. Bu işlem sonucunda uygulamanızın trafiği ve dönüşüm oranı arttırılarak, maksimum sayıda organik indirmeye ulaşmanız hedeflenir.


Androis ve iOS kullanan, yüksek kalite/nitelikli kullanıcıları uygulamanıza çekerek, her mobil büyüme stratejisinin temelinde yer alan müşteri edinim maliyetinin düşürülmesini sağlar.


ASO = Trafik + Dönüşüm Oranı.


Bu işlem için mağazaların nasıl çalıştığını, hedef kitlenizi ve potansiyel kullanıcıların uygulama/oyun keşfederken sıklıkla kullandığı en alakalı anahtar kelimeleri bilmek/öğrenmek kritik önem taşır.


Aynı zamanda, bu mağazalar devamlı evrildiğinden, kullanılan ASO yöntemleri de mağazalar ile birlikte evrilir.


Kafanız karışmasın: ASO sadece uygulama mağazalarındaki arama motorları ile alakalı değildir. Hiçbir zaman da olmadı.

ASO Mekanikleri - Nasıl Çalışır?

iOS ve Android uygulamaları için, uygulama optimizasyonunu güçlendiren bilinir bazı faktörler mevcut. Bu faktörleri ayrı ayrı inceleyelim.


Metadata Faktörleri

Metadata faktörleri, ürün sayfanıza ya da listelemede App Store Connect/Google Play Console araçları aracılığı ile değiştirebileceğiniz öğeleri kapsar. Uygulama mağazalarındaki anahtar kelime sıralamaları, keşfetme görünürlüğü ve dönüşüm oranlarını iyileştirmek amaçlanır.


Tamamen sizin kontrolünüz altında olan metadata faktörleri:

 • URL/Paket,

 • Geliştirici ismi (sadece Google Play’de),

 • Uygulama ismi,

 • Açıklama,

 • Kısa açıklama,

 • Altyazı,

 • Promo text ve anahtar kelime alanları (sadece Apple’da),

 • Kategori,

 • İkon,

 • Ekran görüntüleri ve videolar.


On-metadata optimizasyonu, arama ve keşfetme sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olur.

Metadata Dışı Faktörler

Metadata dışı faktörler ise, geliştiricilerin kontrolü dışında olan, SEO (Search Engine Optimization/Arama Motoru Optimizasyonu) gibi dış faktörleri kapsarlar.


Tamamen kontrolünüz dışı olan metadata dışı faktörleri:

 • İndirme yoğunluğu ve hızı,

 • İncelemeler,

 • Kullanıcı etkileşimi.


ASO = On-Metadata + Off-Metadata.


ASO Stratejileri

Mobil uygulamanızı optimize etmeniz gerektiğini biliyorsunuz, çok işinize yarayacak ama… nasıl optimize edeceksiniz? Doğru yol ile görünürlüğünüzü ve indirmelerinizi nasıl arttıracaksınız? Bu konuda yardımcı olacak bazı ASO stratejilerini inceleyelim:


1- Anahtar Kelime Araştırması/ Pazar Araştırması

Doğru anahtar kelime seçimi, uygulama mağaza aramalarında başarı yakalamak için çok önemlidir. İşinizle ve uygulamanızla çok alakalı, yüksek trafikli ve düşük zorluklu/rekabetli anahtar kelimeler seçmelisiniz.


Uygulama mağazası anahtar kelime araştırması stratejileri uygulamadan uygulamaya değişir. Örneğin, yeni uygulamalar için trafiği düşük, uzun, spesifik anahtar kelimeler kullanıp, belirli bir süre sonra ise yüksek trafik alan, sık kullanılan anahtar kelimeler kullanmak uygun olacaktır.


Maksimum bulunabilirliğe erişebilmek için, uygulamanız ya da oyununuz tüm dilleri desteklemeli ve global olmalıdır.


2- Bulunabilirlik (Arama ve Keşfetme) Optimizasyonu ve Dönüşüm

Bulunurluğu ve dönüşüm oranını optimize etmenin yolu uygulama optimizasyonundan geçer.


Apple App Store

Uygulama isminiz (30 karakter), altyazı (30 karakter) ve anahtar kelimeler (100 karakter) alanlarına anahtar kelimeler ekleyin.


Google Play Store

Uygulama isminiz (30 karakter), kısa açıklama (80 karakter), açıklama (4.000 karakter) alanlarına anahtar kelimeler ekleyin. Apple’ın aksine, Google, mağazada listenen neredeyse bütün metinleri endeksler.


Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (Conversion Rate Optimization/CRO)

Uygulama ikonu ve ekran görüntüleri gibi isteleme elementleri üzerinde A/B testleri yaparak, dönüşüm oranınızı yükseltip, uygulamanızın trafiğini arttırmadan indirme sayınızı arttırın. 


3- Ana KPI’larınızı (Key Performance Indicator/Temel Performans Göstergesi) Takip Edin, Gözlemleyin

Tüm KPI’larınızı takip edin:

 • Anahtar kelimeler,

 • Rakipleriniz,

 • Üst sıradaki uygulamalar,

 • Organik indirmeler (ülkelere göre sınıflandırılmış),

 • Benzer uygulamaların bulunabilirliği,

 • İndirmelerin, dönüşüm oranına oranı,

 • Organik indirmelerden elde edilen gelir (uygulama içi satın almalar, reklamlar vb.),

 • Rakiplerinizin on-metadata faktörlerindeki değişiklikler/güncellemeler.


En İyi Uygulama SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Yöntemleri 


1- Harika Bir Uygulama İsmi Seçin

Kullanıcılar uygulamanızı/oyununuzu keşfettiğinde gördükleri ilk şey uygulamanızın ismidir. Uygulamanızı tanımlayan ve amacını net bir şekilde ifade eden bir isim seçin. Basit ve akılda kalıcı olmasının yanı sıra, özgün olmalıdır.


Mükemmel ismi bulmak için bu formülü kullanabilirsiniz: Marka adı + en önemli 2 ya da 3 anahtar kelimeleriniz. Böylelikle hem uygulamanızın amacını kullanıcılara açıklayabilmiş, hem de sıralamanızı yükseltmiş olursunuz. 


2- Arama Üzerine Yoğunlaşın

Anahtar kelimeler uygulama mağazası listelemesi optimizasyonundaki en önemli noktadır. Ürününüzü yayınlamadan önce bile anahtar kelimeleriniz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Anahtar kelimeler araştırın ve uygulamanız ile alakalı bulabileceğiniz bütün kelime ve kelime kombinasyonlarını toplayın. Aynı zamanda, uygulama mağazası aramasında rekabeti daha iyi anlamak için bir pazar araştırması yapın.


Uygulama adı dışında, sayfa URL’nize, kısa/uzun açıklamalarınıza (Google Play) anahtar kelimeler ekleyin. Google Play Store, açıklamanızın tamamını endeksler, App Store endekslemez.


3- İkonunuz Göze Çarpsın

Yaratıcı olun. Rakiplerinizden daha üst sıralara çıkabilmek için fırsatınız bu. İkonunuzu uygulamanız ya da oyununuzun ne hakkında olduğuna dair detaylı ve net bilgi sağlayacak şekilde tasarlayın. Rakiplerinizin ne yaptığına bakın ve vurucu ve özgün bir ikon tasarlayın. Tarzınız üzerine çalışın ve herhangi bir güncellemede değiştirmeyeceğiniz şekilde tarzınıza sadık kalın. Ayırt edici bir görsel oluşturun.


4- Her Şeyin A/B Testini Yapın

Uygulama mağazası listeleme öğelerinde değişiklik yapmadan önce, bir A/B testi aracı kullanarak, değişiklikleri deneyin. Tavsiyemiz tek seferde birden fazla değişiklik yapmamanız yönünde. Değişiklikleri gruplar halinde değil de, tek tek deneyerek, sonuçlarını daha net analiz edebilirsiniz.


5- Ürün Sayfanızı Yerelleştirin

Yerelleştirmeden yoksun çeviri, bu alanda pek de işe yaramıyor. Uygulamanızı bir ülke için yerelleştirdiğinizde, farklı arama ve davranışsal alışkanlıkları olan farklı bir kültüre hitap edersiniz. Amerikan ve İngiliz İngilizcesi arasında bile yazım farkları bulunuyor. Yeni bir ülkeye açılırken, metinlerinizi yerelleştirin, hedef dilde ekran görüntüleri kullanın ve hedef kültüre özel değişiklikler yapın. Uygulama optimizasyonunuz için yüksek önem taşır.

Eğer uygulamanızı yeni bir ülkede İngilizce versiyonu ile yayınlamaya karar verirseniz, hedef ülkede İngilizce bilen ve bir uygulamayı İngilizce dilinde kullanmaya istekli ne kadar kişi olduğunu doğru hesaplayın.

6- Uygulamanızın Boyutu 100MB’yi Aşmamalı

WiFi bağlantısı olmayan bir kullanıcı boyutu yüksek bir uygulamayı genellikle indirmez. Uygulamanızı sonradan, WiFi bağlantısına eriştikten sonra hatırlayıp indirmeye karar vermeleri de düşük bir olasılık.

7- Bug’lardan Kaçının

Bug’lar (teknik hata) çok fazla negatif inceleme almanıza sebep olabilir ve bunu istemeyiz. Ürününüzü sık bir şekilde gözlemleyip, güncelleyin ve kullanıcıların karşılaştıkları hataları raporlayabileceği farklı bir sayfa sağlayın. Böylece, hata ile karşılaşan kullanıcılar indirme sayfanıza hatayı negatif bir inceleme aracılığıyla bildirmezler.


8- Rakiplerinizi Gözlemleyin ve Asla İyileştirmeyi Bırakmayın

Bazı rakiplerinizin eylemleri mağazada büyük değişiklikler meydana getirebilir. Bu nedenle, rakiplerinizi gözlemlemeyi asla bırakmayın ve yaptıkları değişikliklere en kısa zamanda ayak uydurun. Belki de mağazayı sarsacak değişiklikler yapan siz olursunuz? Ne olursa olsun, günlük olarak durumu araçlarınız ile takip edin, sıklıkla stratejilerinizi güncelleyin ve en iyi uygulama mağazası sıralamasına ulaşmaya çalışın.

Yorumlar