MMO Yapma!

Özellikle oyun geliştirmeye yeni başlayan geliştiriciler, sıklıkla deneyimlerinin ve kaynaklarının yeterli olmadığı projelere başlama hatasına düşerler. Oyun geliştirmeye başlamaları için ilham veren oyunlar genellikle bütçesi yüksek, devasa ekipler tarafından geliştirilen oyunlar oldukları için, bu hataya düşmek oldukça muhtemel. Geliştirmesi oldukça zor oyun türlerinden biri olan MMO (Massively Multiplayer Online/Devasa Çok Oyunculu) türünde bir oyun geliştirmeyi düşünüyorsanız, bu fikri neden terk etmeniz gerektiğine, ya da en azından bu tür bir projeye girişmeden önce hangi noktaları göz önüne almanız gerektiğine değinelim.

1-) Deneyim

MMO türünde bir oyun projesi, yeni başlayan bir geliştiricinin üstesinden gelebileceği bir proje değil. Halihazırda geliştirmesi çok fazla zaman ve kaynak tüketen bir oyun türü olduğu için:

  • Proje planlanırken, hatasız ve gerçekçi bir şekilde planlanmalıdır. Kaynakların yetersiz olmadığından emin olmak için ve geliştirme sürecinin sorunsuz ilerlemesi için gereklidir.

  • Oyunun geliştirilme sürecinde üstünde çalışılacak mekanikler ve sistemlerin, nasıl geliştirileceği üzerinde bilgi sahibi olunmalıdır. Aksi takdirde geliştirme sürecinde yeni konseptler öğrenmeye çalışmak, zaten uzun olan MMO oyunu geliştirme sürecini daha da uzatıp, projenin bitirilmesini zorlaştıracaktır.

Bu ölçekte bir projeye girişen bir geliştirici, oyun sektöründe benzer rollerde yıllar boyunca çalışmış, kıdemli bir geliştirici olmalıdır. Özellikle benzer ölçekte bir oyunun geliştirilme sürecinde yer alması, bir MMO oyununun geliştirilme sürecini yönetmesinde büyük bir artı sağlayacaktır.


2-) “Yatırım Oyunu”

MMO gibi oyun türlerinden “investment game” (yatırım oyunu) olarak da bahsedilir. Bunun sebebi de özellikle MMO ve benzer türdeki oyunların, geliştirilme ve pazarlama bütçesinin diğer oyunlara nazaran çok daha yüksek olmasıdır. Bu nedenle bir MMO geliştirirken, ihtiyaç duyduğunuz kaynaklardan en önemlilerinden biri de para olacak, hem de yüksek miktarda para. 

3-) Oyuncu/Kullanıcı Tabanı Gereksinimi

Çok-oyunculu bir oyun geliştirip, yayınladığınızda, oyunun başarılı olabilmesi için, hatta oynanabilmesi için bile, yayınlandığı an binlerce oyuncunun çevrimiçi olması gerekir. Örneğin 5’e 5 maçların yapıldığı bir MOBA oyununda, oyuncuların oyunu deneyimleyebilmesi için, oturum başına 10 kişi gereklidir. Bir oyun oturumu için gerekli asgari oyuncu sayısı çevrimiçi olmadığı takdirde, oyuncular oyununuzu deneyimleyemez. Bir MMO için ise asgari oyuncu miktarı, diğer çok oyunculu oyun türlerine göre hayli fazladır. Bu nedenle MMO türünde geliştirmiş olduğunuz oyununuz daha yayınlanmadan önce bile, belirli bir oyuncu tabanına kendini tanıtması ve yayınlandığı an oynayacak bir kitleye ulaşması gerekir.

4-) Diğer Türlere Kıyasla Zor Geliştirme Süreci

Bir oyunu sıfırdan planlayıp geliştirmek zaten halihazırda aylar, hatta yıllar alan bir süreç. MMO oyunları ise türün gereksinimlerinden dolayı, diğer oyunlara kıyasla çok daha uzun ve çetrefilli bir geliştirme süreci geçirir. Örneğin bir MMO yerine, yeni başlayan bir geliştirici olarak, ufak ölçekli lineer bir 2D platform oyununu çok daha ufak bir bütçe ve takım ile, çok daha kısa ve kolay şekilde geliştirip yayınlayabilirsiniz.

5-) AAA (Triple-A) Stüdyolar İle Yarışmak 

-

Bir oyun geliştirdiğiniz zaman, geliştirdiğiniz oyun, türü içerisindeki diğer oyunlar ile, oyuncular ve eleştirmenler tarafından, ister istemez kıyaslanır. MMO türünde bir oyun geliştirdiğinizde, AAA (Triple A) stüdyolar ile kıyaslanırsınız ve kaçınılmaz bir rekabete girersiniz. AAA (Triple A) milyonlarca dolar üstünde bütçeleri olan, çeşitli departmanlardan oluşan oldukça kalabalık stüdyolara verilen addır. Büyük ölçekli, yıllar süren projeler üzerinde kalabalık ekipler ile çalışırlar. Örneğin:

  • Rockstar Games,

  • Bethesda,

  • Sony,

Gibi stüdyolar AAA stüdyolardır. MMO türünde bir oyun geliştirdiğinizde bu tip stüdyolar ile kıyaslanırsınız, dolayısıyla kaynaklarınız AAA stüdyolara kıyasla yakın değil ise, rekabeti kısa bir süre içinde kaybetmeniz büyük bir olasılık.

6-) Risk Faktörü

Bir oyun geliştirip, yayınlamak, her kaynak harcanan ve belirli bir miktarda geri dönüş beklenen iş veya ürün gibi, riskli bir girişimdir. Bir MMO geliştirmeye çalıştığınızda, bütün kaynaklarınızı yıllar boyunca sadece bir tane oyun projesi üzerinde harcamış olursunuz ve eğer MMO projeniz planladığınız gibi gitmez ise, bu kaybın ardından stüdyo ya da geliştirici olarak toparlanmanız oldukça zor olur. Bunun yerine 1 ay, 3 ay ya da 6 ay sürecek, MMO türüne kıyasla geliştirmesi çok daha kısa süren oyunlar geliştirip yayınladığınızda, birkaçı gerekli başarıyı yakalayamasa bile, her zaman farklı projeler ile tekrar ve tekrar deneyebilirsiniz. MMO türünde bir oyun geliştirirken ise bu mümkün değil.

Aklınızdaki MMO fikrine göre, ölçek değişkenlik gösterebilir ancak, diğer çoğu türe kıyasla ölçeği yine azımsanamayacak derecede büyük olacaktır. Genel tavsiyemiz özellikle ilk projeniz olarak, bütçesiz, deneyimsiz ve ufak bir geliştirici takımı ile, bir MMORPG projesine girişmemeniz yönünde.


Kaynak

Yorumlar