Epic Games, Apple'a Dava Açtı!

Epic Games, Apple'a Dava Açtı!

Fortnite’ın geliştiricisi ve yayıncısı Epic Games, oyunun iOS ve Android sürümlerine, oyuncuların oyun-içi satın alımlarını direkt olarak Epic Games ile yapabilecekleri bir alternatif ödeme yöntemi ekledi. Apple ise buna karşılık, güncellemenin ardından saatler içinde Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı.


Apple, App Store üzerinde yer alan herhangi bir uygulama üzerinde yapılan herhangi bir satın alma işleminin tutarının yüzde 30’unu talep ediyor. Epic Games’in Fortnite’ın iOS versiyonuna eklemiş olduğu bu alternatif yöntem dolayısıyla Apple satışlardan herhangi bir kar alamayacaktı. Apple’ın yönetmeliklerine aykırı olan bu durum nedeniyle, Fortnite, App Store’dan güncellemenin ardından saatler içinde kaldırıldı.


Apple’ın yapmış olduğu açıklamada duruma açıklık getirdi: “Bugün Epic Games, kullanıcılarımızı güvende tutmak için tasarlanmış ve her geliştiriciye eşit şekilde uygulanan App Store yönetmeliklerimizi ihlal eden bir adım attı. Sonuç olarak da Fortnite uygulaması mağazadan kaldırıldı. Epic Games, Fortnite uygulamalarında, Apple tarafından incelenmeyen ve onaylanmayan bir özellik etkinleştirdi. Epic Games bu özelliği, App Store’un, dijital servis veya ürün satan her geliştirici için eşit biçimde uygulanan yönetmelikleri çiğneme amacı ile etkinleştirdi.”


Ardından Epic Games ise buna cevap niteliğinde Apple’a dava açtı! 62 sayfa uzunluğundaki dava metninin bir kısmında: “Apple’ın Fortnite’ı mağazalarından kaldırması, mantıksız yönetmeliklerini empoze etmek için ve haksız şekilde iPhone cihazları üzerinde yapılan tüm satın alma işlemlerini tekelleştirme amacıyla yapmış oldukları güç gösterilerine bir örnek daha.” şeklinde bahsetti. 62 sayfalık dava metninin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Aynı zamanda Epic Games davanın üzerine, Apple’ın George Orwell tarafından yazılmış “1984”  isimli totaliter rejimi eleştiri niteliğinde olan kitaptn alıntı bir sahne içeren  Macintosh reklamının bir parodisini yayınladı. Reklamın orijinalini buradan, Epic Games’in yayınlamış olduğu parodisini de buradan izleyebilirsiniz.

Yorumlar