Activision Blizzard çalışanlarının zam talebi

Activision Blizzard çalışanlarının zam talebi
Activision Blizzard çalışanları uzun zamandır düşük maaşlardan şikayetçi. Bazı çalışanlar ortalama gelirin yarısından daha az bir maaş aldıklarını söylüyor. Geçtiğimiz cuma bir Blizzard çalışanı maaşların yazılacağı anonim bir tabloyu şirket içinde paylaştı. Tabloyu birçok Blizzard çalışanı doldururken bazıları şirket CEO'su Bobby Kotick'in geçen sene aldığı 40 milyon doları da eklemeyi unutmamış*. Bu arada şirketten ayrılıp benzer bir pozisyonda işe başlayanlar maaşlarının %75 ile %100 arasında arttığını belirtiyor.

Bunların üzerine çalışanlar Slack üzerinden organize olup yönetim için bir talep listesi hazırladılar. Listede daha yüksek maaşlar, daha uzun hasta izni, daha uzun izin süreleri ve promosyonlarda değişiklik yapılması gibi maddeler var.

Blizzard sözcüsü bu isteklere "Şirketimizin bugün ve yarın ihtiyaç duyduğu işgücünü büyütmek ve korumak için tazminatları güncellemeye devam edeceğiz. Bazı Blizzard çalışanlarının özel istekleri olduğunu anlıyoruz ve onlardan doğrudan haber almayı dört gözle bekliyoruz." yanıtını verdi.

Bu organizasyon, yıllardır devam eden oyun sektöründe sendikalaşma konusunu tekrar gündeme getirdi. Birçok sektör çalışanı düşük maaşlardan ve iş güvencelerinin olmamsından şikayetçi ve çözüm olarak sendikalaşmak isterken büyük şirketler buna tabi ki de karşı çıkıyor.

*Belirtmekte fayda var ki Bobby Kotick 40 milyon doları nakit olarak almamış. Bu parayı alması birçok şarta bağlı olduğu gibi büyük bir kısmı şirket hissesi karşılığı şeklinde almış. Tabi bu durum hissedarları rahatsız edecek derecede çok fazla bonus aldığı gerçeğini değiştirmiyor.

Kaynak 1
Yorumlar