İlk Oyun Projenizi Unity Hub İle Oluşturun!

İlk Oyun Projenizi Unity Hub İle Oluşturun!

Oyun geliştirmeye başlamaya karar verdiniz. Oyun motorunuzu kendiniz yazmak yerine, halihazırda var olan oyun motorlarını uzun uzun incelediniz ve tercihinizi Unity’den yana kullandınız. Sırada ne var?

Kurulum

Unity’i yükleyip kurmak ile başlayalım. Buraya tıklayarak Unity versiyonlarına erişim sağlayacağınız Unity Hub yükleyicisini indirip kurabilirsiniz. Karşılaştığımız sayfadan “Personal” lisansını seçerek devam ediyoruz. Diğer ücretli lisansların Personal (Kişisel) lisanstan önemli farklarından bazıları:

  • Unity’nin kaynak kodlarına erişebilirsiniz.

  • Çeşitli ayarlar ile Unity Editor’ünüzü kişiselleştirebilirsiniz.

  • Unity’nin oyununuzu çalıştırmadan hemen önce yürüttüğü “splash screen” üzerindeki Unity logosunu eklemek opsiyonel hale gelir.


Ücretli lisansların sunduğu, Personal lisanstan farklı birçok özelliğe (oyun motoru kodlarına erişim vb.) oyununuzun geliştirme sürecinde pek ihtiyacınız olmayacak. Dolayısıyla Personal lisans size çoğu yönden yeterli olacaktır. Ancak stüdyonuzun yıllık geliri $100.000 doları geçtiği takdirde, takımınızda Unity kullanan her kişi için ayrı ücretli lisans aboneliğinizi başlatmanız zorunludur. Ardından Unity Hub kurulumunu indirdiğimiz setup dosyası aracılığı ile tamamlıyoruz.

Unity Hub


Unity Hub, projelerinizi ve Unity versiyonlarınızı listeleyip, yönetebileceğiniz bir programdır. Arayüzünü daha detaylı incelemek gerekir ise:1. Ekranda görmüş olduğunuz, Unity projelerinizi yönetebileceğiniz kısım.

2. Unity’nin sağlamış olduğu eğitim videolarından ve örnek projelerden ücretsiz faydalanabileceğiniz kısım.

3. Unity’nin resmi blogu ve forumlarına ulaşabileceğiniz kısım.

4. Unity’nin versiyonlarını yönetebileceğiniz kısım, bir sonraki adımda daha detaylı şekilde inceleyeceğiz.

5. Projelerinizin listelendiği kısım. Bu kısımda hangi projeyi, hangi platform üzerinden, hangi Unity versiyonu ile açabileceğinizi seçebilirsiniz.

6. Disk üzerinde bulunan bir projenin dosya yolunu seçerek, “Projects” kısmına ekleyebilirsiniz.

7. Yeni bir proje oluşturmanızı sağlar. Bir sonraki adımda daha detaylı göreceğiz.

8. Unity versiyonlarınızı hangi dosya yolunda depolayacağını ve dil seçeneğiniz (an itibarı ile Türkçe desteklenmiyor.) gibi ayarları içeren kısım.

9. Unity ID’nizi yönetebileceğiniz, giriş ve çıkış yapabileceğiniz kısım. İlk kullanımınız olduğu için Personal lisansı aktifleştirmeniz için en az bir kere giriş yapmalısınız.

Unity


Unity Hub aracılığı ile dilediğiniz Unity versiyonunu indirmeniz için, aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor. Bu adımlar sonunda kurulum Unity Hub tarafından otomatik olarak gerçekleştiriliyor.


1. “Installs” kısmına tıkla.

2. “Add” butonuna tıkla.

1. Bu pencerede Unity’nin en son çıkan birkaç versiyonunu görüntüleyebiliyorsunuz. Bu listeden seçeceğiniz sürümün “Alpha” veya “Beta” olmamasına özen gösterin. Bu sürümler test sürümleri olduğu için, çeşitli hatalar içerebilir. Eğer kullanmak istediğiniz sürüm listede yoksa, bütün yayınlanmış sürümlerin tam listesine ulaşabilmek için pencere üstündeki işaretli “download archive” kısmına tıklayın.


2. Eğer listede mevcut olmayan bir sürümü yüklemeye karar verdiyseniz, girmiş olduğunuz arşiv sitesinde dilediğniz sürümün sol tarafındaki yeşil “Unity Hub” butonuna tıklayarak, Unity Hub aracılığı ile dilediğiniz Unity sürümünün indirme ve kurulum işlemini başlatabilirsiniz.

3. İndirme ve kurulum sürecini, işaretli kısıma tıklayarak takip edebilirsiniz. Bu süreç tamamlandığında ise bir sonraki adıma geçebilirsiniz.Proje Oluşturma


Unity Hub ve Unity Editor’ün kurulumlarını tamamladığımıza göre, artık bir proje oluşturarak arayüzü incelemeye başlayabiliriz.


1. İşaretli butona tıklayarak, ekran alıntısında görmüş olduğunuz, Unity Hub’ın “Projects” kısmına geçin.

2. İşaretli butona tıklayarak yeni bir proje oluşturabilirsiniz.

3. Bu buton ise, eğer sisteminizde birden fazla Unity versiyonu yüklü ise, projenizi hangi versiyon üzerinde oluşturup kullanmak istediğinizi seçebileceğiniz bir drop-down menü açar.

Yeni bir proje oluşturma butonuna tıkladıktan sonra, karşınıza aşağıdaki ufak pencere çıkacak.


1. Bu kısımda, Unity size 5 farklı proje şablonu sunar. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekir ise:

  • 2D: Bazı editör ve kamera ayarları 2D bir projeye uygun olacak şekilde varsayılan olarak ayarlanmış bir proje oluşturur.

  • 3D: Bazı editör ve kamera ayarları 3D bir projeye uygun olacak şekilde varsayılan olarak ayarlanmış bir proje oluşturur.

  • 3D With Extras: Bazı editör ve kamera ayarları 3D bir projeye uygun olacak şekilde varsayılan olarak ayarlanmış bir proje oluşturur. Aynı zamanda çeşitli örnek sahneler ve betikler içerir.

  • High Definition RP: Yüksek çözünürlüklü rendering pipeline kullanan bir proje oluşturur. Shader Graph, Visual Effects Graph gibi araçları kullanmanıza olanak sağlar. Çeşitli örnek sahneler ve betikler içerir.

  • Universal Project Template: Projenizin rendering pipeline’ını dilediğiniz görsel stile uyacak şekilde kişiselleştirebildiğiniz bir proje oluşturur. Shader Graph, Visual Effects Graph gibi araçları kullanmanıza olanak sağlar. Aynı zamanda 2D ışık, pixel-perfect rendering gibi, 2D oyununuzun görselliğini dilediğiniz gibi kişiselleştirebileceğiniz sağlar. Çeşitli örnek sahneler ve betikler içerir.

Bu listeden dilediğiniz şablonu seçebilirsiniz.

2. Projenizin ismini gireceğiniz alan. Aynı zamanda sonradan proje ayarlarınızdan bu ismi değiştirebilmek mümkün.

3. Projenizin disk üzerinde nerede yer alacağını seçeceğiniz alan.

4. Bu alanları dilediğiniz gibi doldurduktan sonra, işaretli butona tıklayıp ilk Unity projenizi oluşturabilirsiniz.

Yorumlar