Oyununu Yayınla!

Oyununu Yayınla!

Yeterli birikimi edindikten sonra ilk oyununu geliştirdin, şimdi oyuncular ile buluşturmak ve geri bildirim almak istiyorsun, ancak belki de ücretsiz olarak yayınlamaya karar verdiğin bu oyun için, araştırdığın diğer dijital dağıtım platformlarının başvuru süreçlerine para ve vakit harcamak da pek mantıklı gelmiyor. Tam da bu amaç için uygun olan bir dijital dağıtım platformu mevcut: Itch.io!

"Itch.io" Nedir?

Itch.io, Leaf Corcoran tarafından, 8 aylık bir geliştirme sürecinin ardından Mart 2013’te hizmete başlamış olan, bağımsız oyun geliştiriciler için bir dijital dağıtım platformudur. Corcoran aslında orijinal fikrin bağımsız oyun geliştiricilerin oyunları için kişiselleştirilmiş web sayfaları oluşturabileceği bir platform sunmak olduğunu, sonradan platform fikrinin şimdi olduğu hale evrildiğini dile getirmiştir. Daha fikir aşamasında iken, küçük ölçekli, bütçesi olmayan ve/veya oyun geliştirme sektörüne yeni adım atan geliştiriciler ve geliştirici ekipleri için, birçok açıdan kolaylık sağlayan, eşsiz bir platform haline dönüşüp, geliştirilme sürecinin hemen sonrasında sektörde yerini almıştır. Itch.io her ne kadar bağımsız oyun ağırlıklı bir mağaza olsa da, oyunlardan fazlasına, hatta dijital sanat formlarının birçoğuna yer veriyor. An itibari ile Itch.io:


 • Oyunlar,

 • Araçlar,

 • Oyun dosyaları,

 • Çizgi romanlar,

 • Kitaplar,

 • Oyun müzikleri.


Türlerindeki eserlere ve daha fazlasına ev sahipliği yapıyor. Oyun alanında dijital dağıtım hizmeti sunan onlarca platformdan, Itch.io’yu özgün kılan ve tercih edilmesini sağlayan birçok özellik mevcut. Bu özelliklerin geneli ufak ölçekli geliştiriciler için gerek finansal, gerek zaman yönetimi gibi birçok açıdan kolaylık sağlaması, geliştiriciler arasında saygın ve sıkça tercih edilen bir platform olmasını sağlıyor.


Anında yayınla!


Diğer platformların aksine Itch.io, oyununuza ücretsiz ve anında ev sahipliği yapmayı sunuyor. Takip etmeniz gereken süreç oldukça basit:


 • Bir Itch.io hesabı aç,

 • Projeni yükle,

 • Proje sayfanı kişiselleştir, (opsiyonel)

 • “Yayınla” butonuna tıkla,


Projen artık Itch.io üzerinde yayında! Öbür tarafta oyun alanında en popüler dijital dağıtım platformu olan Steam’den bahsetmek gerekir ise: Steam, 2017 tarihinden beri, platform üzerinde yayınlanacak oyunları “Steam Direct” ismini verdiği bir dağıtım prosedürüne geçiş yaptı. Bu prosedür:


 • Bir Steam hesabı aç ve dijital sözleşmeyi imzala,

 • Oyun yayınlama bedeli olan $100 değerindeki servis ücretini öde,

 • Banka, vergi ve kimlik bilgilerini doldurarak belgeyi tamamla,

 • Steam tarafından yapılacak 1 ila 5 gün süren inceleme işleminin sonucunu bekle,

 • Servis ücreti ödendikten sonra 30 gün sürecek kimlik doğrulama işlemini bekle,

 • Oyununuzu satmaya başlamadan önce, oyununuzun mağaza sayfasını, herkese açık bir şekilde “yakında gelecek” ibaresi ile paylaşıp, en az 14 gün bekle. 


Adımlarından oluşuyor. Greenlight kadar olmasa da, Steam Direct de oldukça çetrefilli ve özellikle küçük ölçekli/yeni başlayan geliştiriciler için pek de arkadaş canlısı bir program değil maalesef.Yayınlama ücreti yok!


Diğer çoğu platformun ufak ölçekli geliştiricilerin başını ağrıtacak tek sorunu uzun, uğraştırıcı yayınlama süreci değil. Aynı zamanda yayınlama ücretleri de, oyun geliştirmeden henüz para kazanmaya başlayamamış bir geliştiricinin karşılaştığı büyük problemlerden bir tanesi. Itch.io üzerinde ücretsiz şekilde dilediğiniz projeyi anında yayınlayabilirsiniz. Steam, Greenlight dönemi boyunca geliştiricileri hesap başına tek seferli olacak şekilde $100 bir hesap yükseltme ücretine tabi tuttu. 2017’de son bulan Greenlight uygulaması ardından Steam, “Steam Direct” isimli yeni bir sisteme geçiş yaptı. Bu sistem, her ne kadar yayınlama sürecini öncesine kıyasla bir hayli kolaylaştıracak olsa da, geliştiricinin yayınlacağı proje başına $100 yayınlama ücreti talep ettiği için, küçük/kısa projeler için pek de geliştirici dostu bir uygulama değil. Bu nedenle de Itch.io, Steam gibi devasa bir dijital oyun dağıtım servisine bile kıyasla, küçük geliştiriciler için çok daha uygun bir ortam sağlıyor.


Oyunlarınızın paylaşmak istediğiniz gelir yüzdesini kendiniz belirleyin!Diğer dijital oyun dağıtım servislerinin aksine, Itch.io sizden vergiler hariç, oyununuzun kopya başına satışlarından zorunlu yüzde talep etmez. Varsayılan olarak kopya başına %10 işaretlidir, ancak siz dilerseniz bu yüzdeyi sıfıra kadar çekebilirsiniz. Diğer dijital oyun dağıtım platformları ile kıyaslamak gerekirse, aşağıdaki platformlar vergiler hariç kopya başına yüzde:


 • Steam: 30,

 • Epic Store: 12,

 • GOG: 30 


Kar yüzdesi talep ediyor. Bu da sektöre yeni giriş yapan ve küçük ölçekli oyunlar geliştiren bir geliştirici/geliştirici ekibi için oldukça büyük bir problem. Başlangıçta finansal sorunları çözebilmek bir oyun geliştirici için neredeyse imkansız. Bu noktada Itch.io’nun bu kadar cömert davranması da, küçük ölçekli geliştiricilerin kaçırmaması gereken fırsatlardan bir tanesi. Binlerce Game Jam’e Ücretsiz Ev Sahipliği!


Itch.io,  oyun geliştirme alanında çeşitli alanlarda geliştirmek için katılmanız şart olan game jam etkinliklerinin büyük çoğunluğuna, hatta neredeyse hepsine ev sahipliği yapıyor. Ücretsiz bir şekilde kendi game jam’inizi organize edebilmek ile birlikte, katıldığınız game jam’lere de ücretsiz şekilde projenizi teslim edebilirsiniz. An itibari ile “Itch.io”’nun ev sahipliği yaptığı game jam’ler aracılığı ile 92.877 oyun geliştirilip, teslim edilmiş. Bu hizmetin bağımsız oyun geliştiriciler ve bağımsız oyun deneyimlemekten keyif alan oyuncular için ne kadar önemli olduğunu bu sayı ile daha iyi anlayabiliriz.
Itch.io hangi amaçla kullanılmalı? Steam yerine geçebilir mi?


Itch.io’nun ücretsiz, herkese açık ve anında oyun yayınlanabilir bir platform olması, ufak çaplı geliştiriciler için belli açılardan faydalı olsa da, maalesef bu avantajlar birçok sorunu da beraberinde getiriyor:


 • Oyununuzun neredeyse hiç keşfedilebilir değil.

 • Mağaza binlerce çakma, kalitesiz ve uğraşılmamış oyun ile dolu.

 • Ücretli oyunlar neredeyse hiç kopya satmıyor.


Itch.io’yu orta/büyük ölçekli oyunlarınızı rahatlıkla satıp gelir elde edebileceğiniz bir platform olarak değerlendirmek mümkün değil. Ancak kendi kitlenizi oluştururken, bir takım ufak projeler geliştirmeniz ve yayınlamanız şart ve bu projelere ev sahipliği yapmak için ideal bir ortam sağlıyor. Öbür tarafta Steam, oyun kabul etmekte yıllar boyunca sert bir politika izledi, ardından Steam Direct ile birlikte, kabul sürecini kolaylaştırmak ile birlikte, geliştiricilerden “oyun başına $100 ücret” talebi ile de çoğu çakma, uğraşılmamış ve kalitesiz oyunu bünyesinde barındırmamayı başardı. Steam ise:


 • Oyununuzun en çok kopya satabileceği platform özelliğini taşıyor.

 • Özellikle oyununuzu yayınladığınız ilk birkaç haftada en yüksek keşfedilebilirliği sağlıyor.

 • İzlediği politika sayesinde daha temiz bir market sunuyor. 


Bu 2 platformun arasındaki farkları ve özelliklerini değerlendirerek, projenizi hangisinde 

paylaşmanın uygun olacağına daha net ve kolay biçimde karar verebilirsiniz.


Itch.io üzerindeki projemi nasıl güncellemeliyim? “butler” nedir?


Itch.io’ üzerinde projenizi günceller iken, 2 farklı yol izleyebilirsiniz:


Manuel olarak yeni versiyonu tekrar yüklemek

 Her ne kadar önerilmeyen bir yöntem olsa da, dilerseniz projenizin yeni versiyonunu tekrar siteye manuel olarak yükleyebilirsiniz. Sağladığı dezavantaj ise, oyununuzu güncellemek istediğiniz zaman, oyununuzda sadece eklenilen/değiştirilen/kaldırılan dosyaları tespit edip, sadece bunlar üzerinde değişiklik sağlamak yerine, maalesef oyunuzu sıfırdan tamamen tekrar 

site veritabanına yüklemenizi ve oyuncuların da güncellemeden faydalanması için oyunun güncellenmiş halini sıfırdan indirip, yüklemesini ve eski versiyonu ile değiştirmesini zorunlu kılması. 


“butler” aracılığı ile güncellemek


Oyununuzu güncellemek istediğinizde, tavsiye edildiği şekilde, her dijital oyun dağıtım servisinin sunduğu komut satırı araçları gibi, “Itch io”nun da “butler” isminde sunduğu komut satırı aracını kullanarak:

 

 • Oyununuzun tamamını her güncellemede sıfırdan site veritabanına yüklemek yerine, sadece bir önceki versiyon ile güncellenecek versiyon arasındaki eklenilen, değiştirilen veya  kaldırılan dosyaları tespit edip, sadece bu dosyaları oyunun yeni versiyonu olarak veritabanına yükler,

 • Oyununuzun yeni versiyon yamasını çevrimdışı olarak test etme olanağı sağlar,

 • Tarayıcı aracılığı ile site yerine, “Itch App”, ismindeki masaüstü uygulamasını kullanan oyuncuların da, her güncellemede bütün dosyaları sıfırdan indirip, yüklemek yerine, sadece değişen dosyaları indirmelerini sağlar,


“butler” ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve resmi dokümanlara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar