"Game Jam" Nedir? Neden Katılmalısınız?

"Game Jam" Nedir? Neden Katılmalısınız?

“Game Jam” Nedir?

Game Jam, belirli bir zaman aralığı içinde, tek başınıza ya da takımınız ile birlikte, etkinliğin organizatörü tarafından belirlenen kurallar/kısıtlamalar altında bir oyun geliştirdiğiniz etkinlik türüne verilen genel addır.

Kurallar/Kısıtlamalar Neler?

 

Birkaç saatten, birkaç aya kadar çeşitlilik gösteren, hatta daha uzun ya da kısa olabilen zaman kısıtlamasının yanı sıra, game jam’den game jam’e farklılık gösterecek şekilde, çeşitli kurallar/kısıtlamalar, etkinlik organizatörü tarafından belirlenebilir. Örneğin, bir game jam’de:

 • Tema,(“Kaçış”,”Şekil-değiştirme”, “Hayatta tut!”,”İki uyumsuz janrı birleştir!” vb.)

 • Janr,(Side-scroller, Metroidvania, Hyper Casual, RPG, FPS vb. )

 • Kullanılan araçlar, (oyun motoru, 3D/2D tasarım/animasyon programları vb.)

 • Takım başı maksimum/minimum kişi sayısı,

 • Kullanılan görsel stil, (PSX style, pixel-art, black&white/1-bit vb.)

Gibi kısıtlamalar/kurallar uygulanabilir. Her game jam’in kuralı kendine has, organizatör tarafından belirlenen kurallar olacağı için, katılacağınız jam’in kurallarını önceden okuyup, takip etmeniz gerekir.

Kimler Katılabilir/Katılmalı?


 

Herkes! Oyun geliştirmeye dün de başlamış olsanız, yıllardır profesyonel şekilde sektörün içinde  çalışıyor da olsanız, game jam’ler bu alanda çalışan herkes için hem öğretici, hem keyifli -hem de fazlasıyla stresli ve yorucu- bir deneyim sunuyor. Game jam’ler, oyun geliştirmeyi en konsantre hali ile, deneyiminiz farketmeksizin deneyimleyebileceğiniz bir ortam sağlar. Özellikle profesyonel kariyer öncesi kendinizi geliştirebilmenin en uygun yolun game jam’lere katılmaktan geçtiğini düşünüyorum.

Bir Game Jam Hangi Aşamalardan Oluşur?

 

Takımınızı ve kendinizi hazırladınız, başlangıç tarih ve saatini iple çektiniz ve sonunda game jam başladı. Bu sürecin genel olarak hangi aşamalardan oluştuğunu, ve bu aşamaların nasıl geçtiğini inceleyelim.

Başlangıç

Jam başlangıcında, eğer değişken, yani o jam’in her başlangıcında belirlenen kurallar (tema vb.) var ise, bu kurallara takım ile birlikte göz atılır. Ardından bu kurallara uyacak şekilde takımınız ile birlikte bir beyin fırtınası yaparak bir oyun tasarlarsınız. Bu sürecin birlikte yapılmasının önemi, oyun üstünde çalışacak her kişinin, tasarımcının (varsa) yapılıp yapılmayacağına karar verdiği özelliklerin gerektirdiği görevleri (programlanacak mekanikler, çizilecek “Kullanıcı Arayüzü” elementleri, karakterler, gerekli müzik & ses efektleri vb.), jam’in kurallarında belirtilen süre içinde yerine getirip getiremeyeceği hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de bu: Gerçekçi/yapılabilir bir proje hedefi belirlemek. Oyun geliştirmede proje yönetimi alanında en önemli nokta, elinizde kaynakları gerçekçi şekilde değerlendirip, başlayacağınız projeyi ne olursa olsun bitirebileceğinizden emin olacağınız şekilde planlamanızdır. Game jam bile olsa, bu noktaya kesinlikle çok dikkat etmelisiniz. Jam projeniz üstünde çalışmaya başlamadan önce takımdaki herkesin görevlerini zamanında yerine getirebileceğinden emin olduktan sonra, sıra gerekli planlamaları yapmakta. 

Planlama

Çok eğlenceli ve özgün olduğunu düşündüğünüz, jam kurallarına ve varsa temasına uyan ve  takımınızın da yapabileceğini düşündüğü proje fikrini, verimli bir beyin fırtınası oturumu sonrası, nihayet buldunuz. Şimdi sıra planlamada. Her departmanın/kişinin yerine getirmesi gereken görevleri tek tek tamamlanıp tamamlanmadığını takip edebileceğiniz bir platform üstünde listelemek, bir game jam için yeterli organizasyonu size sağlayacaktır. Örneğin 2D bir platform oyunu geliştirmeye karar verdiğinizi varsayalım.

 • Sanattan sorumlu kişi/kişilerin çizmesi gereken dosyalar:

  • Arayüz elementleri,

  • Karakterler & animasyonları,

  • Çevre ve nesneler,

 • Programlamadan sorumlu kişi/kişilerin programlaması gereken mekanikler:

  • Oyuncu karakterin ana mekanikleri,

  • Düşmanlar ve yapay zekaları,

  • Butonlar,

  • Oyunun ses seviyesini yönetmek için ayarlanabilir bir bar,

 • Sesten sorumlu kişi/kişilerin kaydetmesi gereken müzik/sesler:

  • Menü/oyun içi müziği,

  • Saldırı, ölüm, hareket etme vb. ses efektleri,

  • Menü ses efektleri,

 

gibi görevleri listeleyip, bunların takibini sağlamak süreci oldukça daha az stresli ve kolay hale getirecektir.

Jam!

Fikri bulduk, planlamaları yaptık sıra game jam’in asıl kısmında: Proje üstünde çalışmak! Departmanlar birbiri ile iletişimde ve birbirlerine anlık geri bildirim verebileceği şekilde, projede tamamlanması gereken görevleri bir bir yerine getirir. Bu süreçte dikkat etmeniz gerekenler uykunuz ve beslenmeniz. Eğer yoğun ve yüksek tempolu bir iş akışına alışkın değilseniz, -ki şahsen bu endüstride kesinlikle edinmeniz gereken bir yetenek/özellik olduğunu düşünüyorum- kesinlikle uykunuza dikkat etmelisiniz. Yeteri kadar uyumazsanız, hatta uyumayı atlarsanız, jam’in geri kalanını  çok daha verimsiz geçireceğinize emin olabilirsiniz. Belki 2-3 gün gibi süren jam’lerde, her ne kadar sağlıksız olsa da, yeteri kadar kafein ve şeker tüketerek jam’in sonuna kadar maksimum verimde çalışabilirsiniz fakat, genel olarak bunu denememenizde fayda var.

Özetle, bu kısımda beslenmenize, uykunuza ve takımınız ile olan iletişiminize özen gösterin.

Teslim ve Değerlendirme

Uzun ve yoğun saatler sonrası, ufak düzeltmeler ve son bir kontrol sonrası, sonunda projenizin çalıştırılabilir çıktısını oyun motorunuzdan aldınız, ve game jam’in düzenlendiği platform üzerinde projenizi teslim ettiniz. Tebrikler! Şimdi sıra jam’in en eğlenceli kısmına geldi: Diğer takımların/kişilerin yüklediği projeleri oynayıp, geri bildirim bırakmak ve aynı şekilde oyununuzun diğer katılımcılar ve varsa jüriler tarafından oynanıp, geri bildirim bırakılması. Eğer katılımcılar tarafından oylanan bir jam ise,(Ludum Dare vb.) oynayıp geri bildirim bırakmanın yanı sıra, diğer teslim edilen projeleri puanlamak ve puanlanmak da bu deneyimin bir parçası.

Neden Katılmalıyım?Oyun geliştirmeyi stresli ve en yoğun şekilde deneyimlemenizin en iyi yolu game jam’lere katılmaktır. Oyun geliştirmenin organizasyon, geri bildirim ve kaynak yönetimi gibi noktalarında deneyim sahibi olmanız, bu sektörde hedeflediğiniz noktaya gelebilmek için bir şart. Game jam’ler, her katıldığınızda sizi bu noktalarda eğitir, geliştirir. Ufak projeler yapmadan, projelerinizi oyuncuların beğenisine sunmadan, bu süreçleri deneyimlemeden, oyuncuların beğeneceği, satın alacağı, daha büyük ölçekli oyunları geliştirmek neredeyse imkansız. Game jam’ler de aslında size bu sürecin kısa ve konsantre bir halini sunuyor. Game jam’lere katılarak, ellinizdeki kaynaklar ile ne yapabilirsiniz, oyununuzu tasarlarken yaptığınız seçimlerin hangileri oyuncuların hoşuna gitti, hangileri sinirlerini bozdu, gibi onlarca soruya cevap bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra tabi ki belirlenen jürinin puanladığı, ve sonuçlara göre belirli ödüllerin dağıtıldığı game jam’ler de var. Zaman bulduğunuz her fırsatta game jam’in her türlüsüne katılmanızda fayda var!

 
Tek Başıma Katılabilir Miyim, Takım Olmak Şart Mı?Tabi ki game jam’den game jam’e kurallar/kısıtlamalar değiştiği için, bu soruya net bir cevap vermek zor. Ancak, eğer katılmayı düşündüğünüz jam’in kurallarında tek olmak bir şart değil ise, kesinlikle bir takım ile birlikte çalışmanızı tavsiye ediyorum. Oyun geliştirme sürecinin sağlıklı geçmesi için, ve sürecin sonunda ortaya çıkan projenin en iyi halinde olabilmesi için, departmanların uyumlu ve birbiri ile sürekli iletişim içinde çalışması gerekir. Game jam’ler de bu yeteneği edinebileceğiniz, geliştirebileceğiniz yegane etkinliklerdir. Bir takımınız yoksa bile, aradığınız rolleri ve gereksinimlerini belirterek, aşağıdaki platformlardan birlikte çalışabileceğiniz takım arkadaşlarınızı bulabilirsiniz.

Nereden/Nasıl Katılabilirim?


Game jam’lere hem offline, hem online olarak katılabilirsiniz, ve
buraya tıklayarak, kronolojik olarak sıralanmış, global olarak gerçekleştirilen
neredeyse bütün game jam’lerin listesine ulaşabilirsiniz. Global olarak bilinen, binlerce katılımcının yer aldığı jam’lerin bazılarına aşağıdan göz atabilirsiniz:

Başlama tarihinden önce herhangi bir jam’in internet sayfası üzerinden, tek bir tık ile katılmanız mümkün. Ayrıca TOYGEL bünyesinde de jam düzenlemekteyiz aramıza katılıp bizimle birlikte oyun yapabilirsiniz. İyi eğlenceler! 

Yorumlar