Mobil Oyun Girişimciliği

Mobil Oyun Girişimciliği
Girişimcilik kavramımın gündelik hayatta sıkça karşımıza çıktığı günümüz dünyasında, mobil oyun girişimciliğine olan ilgi ivmeli şekilde artmaya başlamıştır. Bu ilginin beraberinde ekosisteme farklı arka plana ve oyun geliştirici üst kimliğine sahip, yetenekli, arzulu girişimciler katılmaya devam etmektedir. Dolayısıyla eskiden hobi olarak görülebilen oyun geliştiriciliği, sektöre katılan yeni oyuncularla beraber oldukça rekabetçi bir hal almıştır. Ölçülebilen başarı kriterleri, başarıya giden yol haritası, yolculuk esnasında yanımıza almamız gerekenler ve diğer birçok bileşen, süreç içerisinde netleşmiştir.

Bu yazımı planlama deneyimim ile, mobil oyun girişimciliğini ticari bir proje olarak gören girişimciler için kaleme alıyorum. Proje kelimesini vurgulamak istiyorum, çünkü her oyun başlı başına bir projedir. “Aklıma bir oyun fikri geldi; kahvem biter bitmez oturuyorum bilgisayar başına.” diyen mobil oyun geliştiricileri ile mobil oyun girişimcileri arasındaki gece ile gündüz kadar büyük farkı anlamanızı istiyorum. İster bireysel olarak oyun geliştirin, ister bir ekip çatısında görev alıyor olun, proje yönetimi tekniklerinden bihaberseniz sizi başarısızlığa götüren kırılma noktalarını muhtemelen görememiş olacaksınız. Olası başarısızlık karşısında kaybettiğiniz maddi kaynaklar ve zaman, beraberinde gelen demotivasyon, bu sektörden kötü anılarla uzaklaşmanıza neden olacak. Dahası kaybınızı bile ölçememiş olacaksınız.

Tam da bu noktada doğru olduğu zannedilen bazı stratejilerin yanlışlığını bilmek gerekiyor. Bunların ilki, yaptığınız mobil oyunu ana ürün olarak görmektir. Bu strateji kapsamında oyunu yapmaya odaklanılır ve publish edilecek hale getirilir. Daha sonrasında oyunu hedef kitlesine ulaştırmak için reklam bütçesi arayışına çıkılır. Bu, bir oyun yayıncı şirketle anlaşmaya varılabilse bile yanlış stratejidir. Oyun geliştirmeyi bir proje olarak ele aldığınızda, tüm faaliyetleri için proje ağını çizerken kilit faaliyetlerden olan pazarlama faaliyetinin doğru tanımlanamadığını gösterir. Bir girişimcide olması gereken özelliklerden biri kabul edilen “risk alabilme yeteneği” kesinlikle bu değildir!
Oyun projeni planla
İkinci yanlış strateji ise mobil oyunu, fikir aşamasında “şu da olsun, bu da olsun” diyerek kapsamlı ve kompleks yapıya sahip hali ile hedef kitlesine sunmaktır. Bazen sizi heyecanlandıran detayları oyununuza eklemek için aylarca (belki yıllarca) emek sarf edebilirsiniz. “Nihayet oldu bu oyun!” dediğiniz ürününüz, pazar için geç kalmış ve/veya pazar tarafından ilgi görmemiş olabilir. Muhtemelen uygulama geliştiricileri için anahtar kelime olan MVP (minimum viable product), oyun geliştiricileri için olan prototip kavramını duymamışsınız demektir. Bir projenin girdi ve çıktı analizi yapılabilmesi için, proje durumu hakkında fikir edinebilmek için ara ürünler tanımlanmalıdır. Özellikle oyun sektörü gibi trendlerin hızla değiştiği, müşteri beklentisinin oldukça çeşitlilik gösterdiği bir alanda, kullanıcı geri bildirimine duyulan ihtiyaç elzemdir. Oyununuz, kullanıcılardan gelen geri besleme ile şekillenecektir. Yani oyun geliştirme süreci sezgilerle değil, verilerle ilerleyen bir süreçtir. Diğer yandan, oyununuz belirli bir CPI (Cost Per Install) sınırına ulaşamamış ise oyununuzu “öldürmeniz” gerekebilir. Prototipiniz için gerekli gördüğünüz özellikleri tamamladıktan sonra hedef kitlenizin karşısına çıkmak, projenizde verilere dayalı aksiyon almanız için gereken yoldur.

Doğru olduğu zannedilen üçüncü yanlış strateji ise başka bir işte maaşlı çalışırken oyun girişimcisi olunabileceğinin sanılmasıdır. Oyun geliştiriciliği ek ve/veya yan iş olarak yapılabilse de, oyun girişimciliği profesyonel bir iştir. Girişimci kişi oyun geliştirmek için gereken maddi kaynağı başka bir işte çalışarak temin etmeye kalktığında, projesi için gerekli katkıyı çoğunlukla sağlayamaz. Peki para yoksa nasıl işler bu işler? Öncelikle proje yönetimi perspektifi ile bakarsak, bir projenin bütçesi, süresi, faaliyetleri vb. bileşenleri projeye başlamadan belirlenir. Oyunun prototipinin hedef kitleye ulaştırılmasının maliyeti bilinmeden oyun geliştirmeye kalkmak, sürecin herhangi bir anında başarısızlığa uğranmasına gebedir. Oyun girişimciliğini de tek bir oyun yayınlamak olarak görmemek gerekir. Bir oyun yayınlayacak kadar bütçeyi biriktirip, oyun yapmaya başladığında tek varsayım o oyunun ticari başarı elde edeceği üzerinedir. Bu, oyun sektörü için gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Mobil oyun yapımı yaratıcılık, estetik, disiplin ve kodlama bilgisi gerektirdiği kadar, planlama ve veri analizi içeren bir detaylı bir süreçtir. Kuracağınız ekipten, oyun tasarım dokümanını oluşturmaya, pazar araştırmasından stratejik ortaklık kurmaya kadar birçok puzzle parçası, ancak proje çerçevesi içinde büyük bir resmi ortaya çıkarır.

Resminiz büyük, ufkunuz açık olsun.
Yorumlar
Ercan Karabulut
Ercan Karabulut
Oyun Geliştirici Girişimci
Son paylaşımları